„V bytě se poprali celkem tři muži a jedna žena. Padaly tam tvrdé rány. Žena, kterou později odvezla záchranka, měla na hlavě velikou bouli. Situace uvnitř vygradovala ve chvíli, kdy jednoho ze zmlácených drželi pod krkem a k hlavě mu navíc přiložili pistoli. Někdy v ten moment se přítomné ženě podařilo otevřít dveře bytu a na chodbě začala volat o pomoc,“ popsal Pardubickému deníku dobře informovaný zdroj.

Ze sousedních dveří na chodbu vykoukl jeden z nájemníků. Zakrátko se ale i on díval do hlavně pistole, a proto raději zmizel zpět v bytě a vytočil tísňovou linku.

K domu se pak během chvíle v rychlosti začala ze všech stran sjíždět policejní auta.
K incidentu došlo v pátek brzy ráno a to na adrese Jana Zajíce 865. První policejní vozy se na místě objevily o půl třetí ráno. Postupně jich k domu dorazilo šest. K tomu také psovod se služebním psem a rovněž posádka záchranné služby i strážníci pardubické městské policie.

Muži zákona si na místě navlékali neprůstřelné vesty a vydali se k bytu. Samotný zásah v domě se ale protáhl na dvě hodiny. Ke vstupu do bytu totiž mohlo dojít až po delším vyjednávání.

„Když došlo na věc, bylo slyšet hlasitý řev. Co přesně se pak dělo uvnitř bytu, nikdo moc neví. Policisté z domu vyvedli v poutech nejdříve jednoho muže, po dvaceti minutách pak druhého,“ popsal svědek zásahu. Záchranná služba z místa odvezla dva zraněné. „Jednalo se o muže a ženu ročníky 86 a 88. Byli převezeni na chirurgickou ambulanci – oba s poraněním hlavy. Žena také uváděla, že byla několikrát kopnuta do hrudníku a do břicha,“ uvedla mluvčí pardubické záchranné služby Helena Škuligová.

Při prohlídce bytu a následném vyšetřování vyšlo najevo, že zbraň, kterou jeden z mužů použil k zastrašování sousedů a vyhrožování svým kamarádům, nebyla pravá. Šlo o maketu pistole, která střílí plastové kuličky – tzv. airsoftová pistole. Na první pohled však není rozpoznatelná od skutečné zbraně. Obavy o životy nájemníků i zasahujících policistů tak byly na místě. Policie při prohlídce bytu a zadržených osob zajistila i další zbraně, konkrétně se mělo jednat o kovový boxer.

„Policie věc šetří pro podezření z trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví. Počet zadržených nebudeme komentovat, případ je dosud v šetření,“ uvedl mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.

JIŘÍ SEJKORA
JAN ŠAFÁŘ