Několik kilometrů za Litomyšlí nezvládl slovenský řidič kamionu kvůli špatným povětrnostním podmínkám řízení. V zatáčce se dostal do protisměru, přerazil svodidla a převrátil se na bok. „V cisterně vezl hořlavou látku ftalanhydrid v kapalném skupenství. Naštěstí ale žádná neunikla do příkopu. Řidič vylezl z kabiny vozu zdravý a na místě jsme ho vyslechli,“ sdělil Martin Švancara, vedoucí oddělení dopravních nehod svitavské policie.

Kamion s cisternou vyjel v neděli z Valašského Meziříčí a mířil do Ústí nad Labem do chemického podniku Spolchemie. Převážený ftalanhydrid je hořlavá látka, která se používá při výrobě barviv, plastů nebo změkčovadel. Poškozenou soupravu vyprostila tahačem specializovaná firma Zdeňka Vápeníka, která má na tyto případy těžkou techniku.

Hlavní silnice zůstala asi dvanáct hodin neprůjezdná. Objížďka vedla pro řidiče jedoucí ve směru na Litomyšl přes Cerekvici a do Vysokého Mýta přes Sedliště.

 

Kamion v protisměru

HAVÁRIE DAFU S CHEMIKÁLIEMI. V neděli o půl šesté večer došlo u obce Řídký k havárii nákladního vozidla DAF. ,,36letý řidič ze Slovenska nezvládl řízení v mírné pravotočivé zatáčce a přejel do protisměru. Levá kola návěsu se při jízdě dostala mimo komunikaci a kamion se s chemikáliemi převrátil na bok. Díky zásahu hasičského záchranné sboru a policie nedošlo k úniku nebezpečné látky,“ uvedl vedoucí oddělení dopravních nehod svitavské policie Martin Švancara. Na vozidle vznikla hmotná škoda ve výši 800 tisíc korun.