Byl jako Jekyll a Hyde. Tak popisují Vendolští svého souseda a zároveň čtyřiačtyřicetiletého muže, který v neděli během hádky s otcem sáhl po noži jako nástroji vyřízování účtů i konečného řešení sporu a bodnul jej zezadu do trupu. Muž, který se ze svého ohavného činu nyní zpovídá policistům, měl dvě tváře a stejně jak působí i jeho život.

Jeho přívětivější stránka prý vypadala následovně – zlatý kluk, příjemně vystupující, který svým známým pomáhal, byl velice pracovitý a spolehlivý.

Když se napil, byl k nepoznání

Náhlý obrat nastával, když se mu do rukou dostaly láhve s alkoholem. Vyznačoval se podrážděným až agresivním chováním, byl vulgární, přestával se kontrolovat. Potyčky v podroušeném stavu byly obvyklou součástí jeho opileckého já. Roztržky měl s rodiči i ostatními lidmi ve Vendolí. Po vesnici dával vědět spíše o své druhé stránce. „Jak se napil, byl absolutně k nepoznání. Lidé se ho potom báli," uvedla jedna ze sousedek pod podmínkou anonymity. Muž měl přitom podle všeho v rodině oporu. „Byl jedináček. Rodiče mu odjakživa všechno dopřávali. Měl prostě nějakou špatnou povahu," dodala sousedka, která rodinu dobře znala.

Rodinné opory si nejspíš příliš nevážil. Matku údajně pod vlivem alkoholu slovně napadal, často rozebírali i drobnosti, které přerostli až v hádku. Kromě toho se v minulosti zamiloval do ženy žijící nedaleko jeho domu. Pokud nechal skrze sebe nahlas „promlouvat" alkohol, měl sklony k drsnému jednání. „Ano, s mou sestrou měl vztah. Pokud se zrovna napil,dokonce ji i škrtil. Když se rozešli, ulevilo se jí," uvedla sestra jeho tehdejší přítelkyně. Jenže ani s rozchodem se nehodlal v klidu smířit a u domu její babičky v záchvatu zuřivosti vysklil okna.

Ženě prý ještě psal zprávy, volal, než se nadobro odmlčel. „Měl dokonce incident i s mým otcem. Potyčku měl také s mým mužem. Možná ještě špatně nesl rozchod," dodala. „Když se napil, bylo lepší se k němu chovat slušně. Ale těžko se ho zbavovavalo. Jednou vysklil doma okno, dokonce jsem ho vezla na ošetření. Od té doby se ke mně choval slušně," míní žena. Jednoho dne přišel ve značně podroušeném stavu, sotva stál na nohou a manžel ženy s ním raději zašel do stodoly.

Tchána na svatbě „vyrval" z obleku

Jednoduchý život s ním neměla ani jeho první manželka. Ještě na svatbě došlo k incidentu, kdy svého tchána z Radiměře téměř „vyrval" z obleku. Žena jej po krátkém společném soužití nakonec raději opustila, aby našla klidnější život jinde.

Přesto jeho zklidnění nenastalo ani po rozpadu manželství, namísto toho byl stále problémovější. Jeho časté potíže s okolím, vulgární projevy a agrese gradovaly podle sousedů dokonce tím, že si jej na vesnické zábavě podala parta místních mužů a ručně mu vysvětlila, že jeho nebezpečné chování nehodlá dále tolerovat. Peklo na zemi měl se synem nejspíš i jeho otec. Ten byl však zcela z jiného těsta, než jeho „povedený" potomek. „Starý pán byl hodný. Pokaždé, když jsme se viděli, tak jsme se i pozdravili. Bohužel už je trochu zchátralý, i když si na kole jezdil pro obědy. Na dvorku ještě lítal kolem slepic," míní sousedé.

Na synovi byl pravděpodobně závislý po smrti ženy, jež skonala před dvěma lety. Navzdory osobní tragédii sám nabízel pomocnou ruku starší ženě z Vendolí, které často jezdíval nakoupit. Sobě však od synova častování a despotického chování pomoci nedokázal. Důvodem byla právě jeho nezvladatelná povaha. „Že tatínka zamknul do sklepa a přes noc ho nepustil domů, o tom se vědělo," dodává další ze sousedek.

Přesto spolu otec se synem žili v jednom domě i po smrti matky. Fungovali společně, ale také popíjeli. V zadní části domu měli vybudovaný kumbál, kde se odehrávaly jejich pijatiky. „Každou chvíli se tam svítilo a občas tam byly slyšet i hlasy," míní sousedé.
„Když se napili, byli hluční a hádali se. Sem tam to bylo i slyšet. Popíjeli takřka týden co týden," přidala se další žena žijící ve Vendolí, která však nechtěla sdělit své jméno.

Často se hádali

„Nevím, jestli se tolik hádali. Tady hned vedle nich mám dvě neobydlené místnosti. Sem tam se pohádali," říká muž, jenž žije v domě hned vedle a má jej přistavený přímo k jejich obydlí. O jejich hádkách se po vsi ovšem dobře vědělo. Právě v kumbálu rodinného domu v neděli vyvrcholily všechny prohřešky muže, který už tentokrát nezvládl ani sám sebe a od řešení pěstmi a nadávkami se uchýlil z neznámých důvodů k noži a zezadu bodl svého tátu. Proč? To už je otázka pro krajskou kriminálku, která hledá odpovědi. Agresor je však už obviněný z pokusu o vraždu ve stádiu pokusu.

„Obviněný se ke svému jednání částečně přiznal. Soudce Okresního soudu v Hradci Králové akceptoval podnět a návrh policie i státního zástupce a na obviněného muže včerejšího dne (úterý) uvalil vazbu," uvedl Milan Šimek, vedoucí Odboru obecné kriminality.

„V případě prokázání viny je ohrožen trestní sazbou od 10 do 18 let. Další informace po dohodě s dozorovou státní zástupkyní nemůžeme z taktických důvodů poskytnout," dodal. U soudu tak svědomitý „doktor Jekyll" bude vysvětlovat zkratovité jednání a děsivou výbušnost „pana Hydea".