Čtyřnásobnou matku, kterou policisté v neděli dopoledne obvinili z vraždy, v pondělí sanita převezla za policejního dohledu z hradecké fakultní nemocnice, kde se léčila z pokusu o sebevraždu, do vězeňské nemocnice v Brně. Dopoledne na ni soudce Pavel Trejbal uvalil vazbu.

„Důvodem vazby je nebezpečí útěku a možné ovlivňování svědků,“ sdělil soudce Pavel Trejbal. Na dotaz, zda se obviněná žena ke skutku přiznala, uvedl, že žena nevypovídala. Podle ošetřujícího lékaře je stav obviněné natolik dobrý, že umožňuje její převoz.

Žena byla v pondělí kolem půl čtvrté odpoledne převezena do vězeňské nemocnici v Brně-Bohunicích, která má jako jediné zařízení svého druhu v republice psychiatrické oddělení.

Matce, která zřejmě ve zkratkovitém jednání zabila své čtyři děti, hrozí 15 až 20 let ve vězení nebo výjimečný trest.

Česká kriminalistika nepamatuje tak otřesný případ.

Vraždám dětí v Širokém Dole předcházelo dusno v rodině

U domu, za jehož zdmi zemřely zřejmě rukou vlastní matky čtyři děti, hoří svíčky. Lidé sem přinesli plyšové hračky i chrastítko.

Ulice, kde dům s cejchem čtyř vražd malých dětí stojí, je tichá. Lidé nejsou ani na zahradě, ani na návsi.

„Jakoby se v pátek zastavil čas. Nikdo tomu nemůže uvěřit. Sice jsme rodinu moc neznali, ale cítíme to jako velkou tragédii. Je hrozné přežít vlastní děti a je mnohem horší je zabít,“ míní žena, kterou potkáváme na okraji vesnice.

Romana a Jaroslav se údajně seznámili na inzerát přes internet. „Byla to velká láska. Doma se nikdy nehádali. Působili jako spořádaná rodina,“ říká muž ze sousedství.

Jenže láska mladého páru zřejmě měla temné pozadí, které okolí nevnímalo. Možná i to se podepsalo na psychickém stavu ženy, která se starala o čtyři děti, přičemž nejmladší dceři byly teprve dva měsíce.

Soukromý zemědělec Jaroslav Š. pocházel z Pusté Rybné, ke soukromě hospodařil se svým otcem. Z vesnice na hranici svitavského okresu se však rozhodl odejít a začít nový život s Romanou v Širokém Dole. Možná i proto, že jeho rodina moc nepřijala jeho přítelkyni a matku dcerky.

„Ať už to bylo, jak to bylo. Podepsala se na ní zejména budoucí tchyně a její druh jí v tom rozhodně moc nepomohl. Už kvůli matce přišel o jednu ženu s dětmi a ta ten odchod měla také opravdu těžký a musela odejít prakticky s holou…,“ řekl známý rodiny. Na matce čtyř dětí se zřejmě podepsaly také poporodní deprese, náročná péče o čtyři děti.

Lidé z Pusté Rybné se trochu divili, když si soukromý zemědělec přivedl novou ženu a hned se třemi dětmi. Ta ale v Rybné vůbec nebydlela.

„Jeho ženská bydlela asi v Bystrém, do Rybné se nikdy nenastěhovala. Co by tady taky dělala, když jeho otec měl kšefty s cikány a prodal barák doslova nad hlavou. Dokonce bydleli jenom v maringotce. Proto chtěl odejít do Širokého Dolu, kde chtěl se ženou začít nový život a podnikat. Tuším, že plánovali chov krav,“ tvrdí chalupář z Pusté Rybné.

Štěstí v Širokém Dole ale nenašli. Zní to strašně, ale jen tu zabila své děti. „Ten dům má označení navždycky. Vrazili do domu milion korun a co teď s ním bude. Vždyť ho nikdo nekoupí. Umřely tam čtyři děti,“ dodává starší muž ze Širokého Dolu.

Obec se čtyřmi stovkami obyvatel působí stísněným dojmem. Na hasičské zbrojnici visí černý prapor. Nepřipomíná rodinnou tragédii. Rodinu Romany a Jaroslava tu skoro nikdo neznal, prapor vlaje za zemřelého hasiče.

„Pro vesnici je to rána, ale zase tak moc se jí to netýká. Nebyli to ještě naši obyvatelé, nestihli se přihlásit. Blízcí sousedé rodiny jsou zdrceni, protože se s nimi více znali. Nebyl jsem od pátku v hospodě, tak nevím, jak to cítí lidé,“ uvedl starosta Václav Vopařil. Je na něm však vidět, že i jeho vražda čtyř dětí zasáhla. Takovou „reklamu“ si pro obec nepřál ani v nejčernějším snu.

Dům, kde se tragédie odehrála, je tichý. Druh ženy obviněné z vraždy se sem zřejmě nevrátí.