Rány nožem měl Spaći uštědřit také Milanovi H. Původně mu hrozilo až osmnáct let vězení.

Rozpory 
ve výpovědích

Soudní proces celou dobu stál jen na protichůdných tvrzeních obou zainteresovaných stran – bratrů Jana a Milana H. proti Nikolu Spaćimu spolu s jeho otcem Franem.

„Kdo seděl v soudní síni, jistě si o celé věci udělal vlastní obrázek. Obžaloba stála na výpovědích obou bratrů, které však měly značné rozpory,“ řekl k rozsudku soudce Miroslav Mjartan s tím, že soud uvěřil tvrzení obžalovaného, že v osudný den nebyl vůbec v Pardubicích. „Po dotazu na telefonního operátora jsme zjistili, že Nikola Spaći ten den několikrát telefonoval, ale tyto hovory rozhodně neproběhly na území Pardubic,“ řekl Mjartan.

Telefonní rozhovory naopak podle soudu „zlomily vaz“ argumentaci Jana H., že jej Spaćiho otec krátce před incidentem „bombardoval“ telefonáty a vyhrožoval mu zabitím. „Skutečnost byla taková, že naopak Jan H. volal jako první otci obžalovanému. O bombardování pak nemůže být řeč, protože z výpisů vyplývá, že Fran Spaći poté Janu H. telefonoval jen dvakrát,“ poznamenal soudce.

Dodal, že Spaćimu mladšímu pomohly i výpovědi soudních znalců v oboru psychologie. „Ti uvedli, že nemá sklony k agresivitě a žalobou popsaný útok neodpovídá jeho povahovým rysům.“