Užívání bylinek berte jako prevenci stejně, jako zdravý životní styl. „K zánětu slinivky přispívá nadměrná konzumace alkoholu, příliš vysoká hladina tuků v potravě i v krvi, obezita, kouření, diabetes a záněty střev,” varuje před rizikovými faktory onemocnění slinivky Lékárna Dr. Max.

Rakovina slinivky

„Rakovina je celosvětově na druhém místě mezi všemi příčinami úmrtnosti. Možnosti léčby nejsou vždy účinné a mají významná omezení, navíc je většina nádorů identifikována v pokročilých stádiích,“ uvádí lékaři Daniel Cruceriu, Ovidiu Balacescu a Elena Rakosy, autoři studie Měsíček lékařský: Potenciální role v léčbě rakoviny.

Nádorové onemocnění slinivky je hůře zjistitelné a špatně léčitelné.

Slinivka břišní nebo také pankreas patří k orgánům, které v našem těle plní velmi důležitou roli.Slinivka břišní nebo také pankreas patří k orgánům, které v našem těle plní velmi důležitou roliZdroj: Shutterstock

„Očekává se, že karcinom slinivky břišní bude do roku 2040 druhým nejsmrtelnějším zhoubným nádorem kvůli vysokému výskytu metastatického onemocnění a omezeným odpovědím na léčbu,“ přidává nepříznivou prognózu odborný web Bub Med.

V počátečním stádiu mohou být varovným signálem výskytu rakoviny slinivky bolesti břicha, podbřišku nebo zad, nechutenství, deprese nebo diabetes. Ve chvíli, kdy se rozšíří i na žlučník, potom i nažloutlá kůže.

Další rostliny vhodné jako prevence rakoviny slinivky:

  • Pampeliška - Bylinka má protinádorové účinky a dokonce údajně dokáže obnovovat slinivkové tkáně. Na čaj můžete použít jak kořen, tak pampeliškové listy.
  • Oregano - Má mnoho přírodních antioxidantů, které chrání tělo proti poškození a stárnutí. Podle bylinkářů je ideálním přírodním lékem při zánětech slinivky, cukrovce či hyperglikemii.
  • Kurkuma - Má výrazně žlutou barvu a je součástí kultovního koření karí. Podle asijských lékařů je kurkuma jedno z nejzdravějších koření. Podporuje enzymatickou činnost slinivky a redukuje hnilobné procesy v trávicím ústrojí. Navíc je protizánětlivá a zpomaluje nádorové bujení.
  • Přeslička - Je protizánětlivá a dokáže slinivku výborně regenerovat. Lžičku přesličkové natě zalijete šálkem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Hotový čaj sceďte a pijte ráno nalačno.

zdroj: iReceptář

Měsíček lékařský

I když měsíček lékařský nemůže být náhradou lékařské péče, díky svým protizánětlivým a imunitu posilujícím vlastnostem může sloužit jako vhodné preventivní opatření proti rakovině slinivky. Ostatně jako svůj symbol si ho vybrala i Liga proti rakovině.

Měsíček lékařský, bylinka s mnoha účinky:

Zdroj: Youtube

„Měsíček lékařský vykazuje slibné výsledky, pokud jde o jeho potenciální využití nejen v rámci prevence, ale i v léčbě rakoviny. Květy i listy měsíčku lékařského se dnes v lidovém léčitelství používají jako protizánětlivý a protikřečový lék, při léčbě špatně se hojících ran, drobných popálenin, pohmožděnin a vyrážek a také při zmírňování nepohodlí způsobených žaludečními vředy nebo záněty ústní dutiny,“ zmiňuje některé z léčivých účinků měsíčku lékařského výše zmiňovaná studie Měsíček lékařský: Potenciální role v léčbě rakoviny.

„Má protinádorové vlastnosti, které mohou snížit riziko některých typů rakoviny,“ uvádí i zdravotní web Lybrate s tím, že díky rozsáhlému seznamu zdravotních výhod je měsíček lékařský v bylinné medicíně tak populární a v ájurvédské medicíně se používá již léta.


Nahrává se anketa ...

Ozdoba zahrádek

Měsíček lékařský, léčivá rostlina původem z jihu Evropy a Orientu, je oblíbenou letničkou, rostoucí na zahrádkách. Dorůstá do výšky až 80 centimetrů a květy, které jsou žluté až tmavě oranžové, rozkvétají postupně. Ozdobou zahrad jsou tak od jara do podzimu.

Z rostliny se využívají nejčastěji květy, mohou se ale použít i listy a stonky. Rostlina obsahuje silice, karotenoidy, hořčiny a další látky, kvůli kterým ji bylinkáři používají jako přírodní lék, protože podporuje zdravý imunitní systém a snižuje záněty.

Použití měsíčku lékařského

Deník přinesl několik tipů, v jaké podobě je možné měsíček lékařský používat.

Čaj z měsíčku lékařského

Čaj je vhodný především pro pročištění krve a celkovou podporu krevního oběhu. Dále je účinný při infekční žloutence, problémech s trávením (stimuluje například činnost žlučníku) anebo při bolestivé menstruaci. Podpůrný může být také při nádorových onemocněních.

  • Několik čerstvých květů měsíčku zalijte vroucí vodou.
  • Nechte patnáct minut louhovat.
  • Ke každému hlavnímu jídlu denně vypijte jeden velký šálek.

Mast z měsíčku lékařského

Mast se vyrábí smícháním nasekaných částí rostliny s vepřovým sádlem či rostlinným tukem. Přikládání masti působí dobře na jizvy, křečové žíly, ale také na různé záněty, spáleniny, omrzliny, vředy, hemeroidy, akné, plísně apod.

Pampeliška neboli smetánka lékařská je léčivá rostlina, která se v bylinkářství využívá úplně celá
Roste všude. Pomůže vám zhubnout, sníží chuť na sladké a zbaví i přebytečné vody

Tinktura z měsíčku lékařského

Hrst květů nechte vylouhovat v litru pálenky v teplém prostředí. Použití je buď vnitřní, kdy má tinktura podobné účinky jako čaj, anebo zevní. V tomto případě je účinná při léčbě ran i pohmožděnin a pro úlevu namožených svalů.

Olej z měsíčku lékařského

Květy můžete naložit do oleje a macerovat je několik týdnů. Takto získaný olej lze využít k relaxační masáži, protože měsíček uvolňuje namožené či natažené svaly a přináší úlevu celému tělu.

Mohlo by vás zajímat:

Zdroj: Deník/Jiří Štraub
Text najdete zde: Roste za oknem, má antioxidační účinky a čaji z jejích listů se říká tekutá jóga