Nabídka vitaminových infuzí se stále rozšiřuje. Stačí vepsat heslo do internetového vyhledávače a otevře se nabídka řady soukromých klinik. „Vitaminy a minerály obsažené ve stravě se v lidském těle vstřebávají jen omezeně. Jejich příjem je limitován zažíváním. Pro správné fungování těla je důležité tyto látky průběžně doplňovat,“ píše se v úvodu nabídky multivitaminových infuzí na webu pražského Institutu funkční medicíny a výživy.

Zajistí se stoprocentní vstřebání

Infuzní centrum doktora Schwarze v Praze.Infuzní centrum může vypadat třeba takto.Zdroj: Se svolením Rodiona SchwarzeSpecializované centrum, určené pouze pro podávání multivitaminových infuzí otevřel v Praze na začátku roku také lékař Rodion Schwarz ze Schwarz Clinic: „Oproti tradičním způsobům příjmu živin, jako jsou potraviny nebo doplňky stravy, multivitaminové infuze umožňují větší a přesnější dávkování a zajišťují stoprocentní vstřebání vitaminů a minerálů. Tyto infuze jsou zpravidla prováděny pod dohledem lékaře nebo odborníka na výživu,” vysvětluje lékař.

Koktejl do žíly se nehodí pro každého

Infuzní terapie jsou podle doktora Schwarze vhodné pro všechny, kteří chtějí posílit svou imunitu, aby udrželi své tělo v kondici. Dále slouží jako prevence proti nadměrnému stresu a vyčerpání těla, alergiím a různým chronickým nemocem.

Infuze vitaminu C provádějí svým klientům na vyžádání mnohé soukromé kliniky.
Ochrání nás infuze vitaminu C před nemocemi? Odborník radí, co zabírá ještě lépe

Terapii by se měly vyhnout osoby s problémy ledvin, těhotné a kojící ženy, pacienti v onkologické léčbě anebo děti, u kterých zatím dopady infuzní terapie na organismus nejsou prozkoumané.

Opravdu potřebujeme vitaminy?

Zdroj: Youtube

Namíchat si vlastní infuzi

Pro zájemce mohou být multivitaminové infuze přizpůsobeny jejich individuálním potřebám a cílům.

„Jednou ze zajímavých možností je právě možnost si namíchat vlastní infuzi. Můžete si vybrat z různých vitamínů, minerálů, stopových prvků a aminokyselin, jako je například carnitin, taurin, acetyl-cystein a glutamin. Tímto způsobem si můžete přizpůsobit infuzi podle svých individuálních potřeb,” doplňuje doktor Schwarz.

Různobarevnost zeleniny značí, že každá nabízí jiný vitamin:

Strava může být chudá na živiny

Proč by neměla být strava dostatečným zdrojem vitaminů? „Někdy je těžké získat všechny potřebné živiny jen z běžných jídel. To je dáno například nízkým obsahem živin v půdě, dlouhodobým skladováním potravin nebo jejich tepelnou úpravou, která může snižovat obsah některých vitamínů a minerálů,“ vysvětluje výživový poradce Martin Cidlinský.

Léčitel Jan Mikolášek doporučil babičce Ivy Jančíkové po dobu několika týdnů každý večer vypít sklenici kozího mléka svařeného s nastrouhanou čerstvou petrželí.
Máte ji doma? Léčitel Mikolášek ženu uzdravil díky jedné obyčejné zelenině

Proto je podle výživového poradce vhodné zvažovat doplňky stravy, zejména v případech, kdy máme specifické stravovací omezení, trpíme chronickými onemocněními, nebo jsme vystaveni zvýšenému stresu či fyzické námaze. A jak dodává, pro jedince s určitými stravovacími omezeními nebo zažívacími problémy mohou být vhodné i vitaminové infuze.


Nahrává se anketa ...

Zdravý člověk infuze vůbec nepotřebuje

Profesor Jaroslav Racek, odborný garant webu labtestsonline.cz.Profesor Jaroslav Racek, odborný garant webu labtestsonline.cz.Zdroj: Se svolením prof. Jaroslava RackaProti táboru zastánců multivitaminových infuzí stojí odpůrci z řad vědců i lékařů. „Kdo je zdravý a jí rozmanitou stravu, má vitaminů, stopových prvků a dalších esenciálních složek dost. Jestliže je nemocný a má problémy například se vstřebáváním určitých živin, patří do rukou lékaře. Proč také podávat vše v infuzi, když zdravý člověk vše vstřebá z potravy?“ ptá se profesor Jaroslav Racek, odborný garant webu labtestsonline.cz.

Řadu vitaminů otestovat nelze

Zastánci multivitaminových infuzí doporučují, aby si člověk nechal udělat krevní testy a zjistil tak, které vitaminy mu chybí. „V posílení imunity v době zvýšeného výskytu virových infekcí hraje hlavní roli dostatečný příjem a zásobení organismu především vitaminem C a D, dále skupinou vitaminů B a vitaminy A, E a K,“ říká doktor Jaroslav Loucký ze společnosti Vaše laboratoře.

Cibule je nabitá cennými rostlinnými látkami včetně flavonoidů, které mají antioxidační i protizánětlivé účinky.
Doma ji má každý. Chrání před rakovinou, léčí nachlazení a pomáhá při úklidu

„Z uvedeného spektra se běžně v laboratořích stanovují hladiny vitaminů D a B, konkrétně B9 a B12. Z minerálů, které se uplatňují v imunitních funkcích organismu jsou důležité zejména zinek, selen, železo a měď. Některé uvedené vitaminy a minerály se stanovují ve větších laboratořích,“ dodává doktor Jaroslav Loucký.

Hladiny látek v těle během času kolísají

Zjistit, zda má člověk investovat nemalé peníze do multivitaminové infuze je ale podle doktora Louckého dost komplikované: „Otázka hodnocení dostatku dané látky v těle bývá složitější, protože krevní hladina minerálu či vitaminu může v průběhu dne či roku významně kolísat, případně může odrážet celkové nasycení organismu jen částečně. Proto je někdy potřeba hodnotit i jiné biochemické ukazatele v krvi či volit další vyšetření, například sbírané moči.“

Laboratorní testy moc neřeknou

To, že běžný člověk nemá v podstatě možnost zjistit, zda multivitaminovou infuzi opravdu potřebuje, potvrzuje i Norbert Cibiček, lékařský garant Vaše laboratoře: „Potřeba dané látky – tedy vitaminu či minerálu se mění, kromě pohlaví a věku, také v závislosti na fyzické či duševní zátěži, nemocnosti či v těhotenství a při kojení. Laická interpretace výsledku laboratorního testu, založená na pouhém srovnání s uváděným rozmezím fyziologických hodnot dané látky v krvi, může být zavádějící.“

Kdo a jak si má podpořit imunita?

Podle doktora Norberta Cibička platí, že přirozené, nikoliv infuzní doplnění potřebných vitaminů by měli zvážit lidé, kteří jsou jakkoliv imunitně oslabení:

  • Senioři, lidé s kardiovaskulárními, metabolickými, autoimunitními či onkologickými onemocněními, těhotné či kojící ženy, alkoholici, kuřáci.
  • Duševně či fyzicky přetěžovaní lidé, tedy studenti, sportovci, pracovníci ve směnných či nepřetržitých provozech.
  • Doplňovat by přirozeně měli zejména vitaminy C a D a také zinek.
  • K tomu je na trhu k dispozici dostatek vhodných přípravků pro užívání ústy.
  • Infuzní cesta podání mikronutrientů, a to zejména v rámci primární prevence onemocnění, není zcela smysluplná, pokud je člověk schopen přijímat potravu, tedy nezvrací, a netrpí závažnou poruchou vstřebávání, jako jsou kupříkladu těžké průjmy.