V ČLÁNKU NAJDETE
Při ischemické chorobě dolních končetin (ICHDK) dochází k jejich nedostatečnému prokrvování. Hlavní příčinou je ateroskleróza, tedy takzvané „kornatění“ tepen. Ateroskleróza postihuje všechny tepny v těle, nejen ty v končetinách. Ale právě u nich lidé riziko často podceňují. Přitom jde o stejné onemocnění, které při postižení mozkových tepen způsobuje mozkovou mrtvici a v případě koronárních tepen zapříčiňuje srdeční infarkt.
Nejvíce ohrožení jsou diabetici. Amputaci končetiny přitom lze zabránit prevencí:
Co je ischemická choroba dolních končetin
Výskyt ischemické choroby dolních končetin roste s věkem. „Postihuje 13 % populace ve věku mezi 55 a 75 lety, přičemž vrchol je u mužů kolem 70 let věku,“ uvádí pražská Nemocnice Na Homolce.
Na vnitřních stěnách tepen se začnou tvořit tukové pláty, takže céva se zužuje a průtok okysličené krve zmenšuje. Hrozí tvorba krevních sraženin, které mohou tepnu náhle uzavřít.
„Pod pojmem ICHDK zahrnujeme kromě břišní aorty také pánevní tepenné řečiště, stehenní tepnu a podkolenní tepnu s bércovým tepenným řečištěm. Nejčastěji, z 90 procent, se setkáváme s aterosklerózou tepen dolních končetin,“ řekl pro Deník v článku Nejzávažnější komplikací je ztráta končetiny chirurg Milan Bartášek.
Příčiny vzniku ICHDK
Hlavními rizikovými faktory ischemické choroby dolních končetin jsou kouření, cukrovka, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krevním řečišti, vysoký krevní tlak a svoji roli hraje i genetika.
„Obezita také nepřímo patří mezi rizikové faktory svým spojením s vysokým krevním tlakem a poruchou metabolismu tuků,“ uvádí lékaři z Homolky.
Z výčtu rizikových faktorů je tedy zřejmé, že až na genetiku je možné tomuto onemocnění předcházet.
„Snažte se dosáhnout a udržet optimální hmotnost pro váš typ posty a věk. Pravidelně cvičte, minimalizujte stres a udržujte svůj krevní tlak i cholesterol ve zdravých mezích. V případě onemocnění typu diabetes nezanedbávejte léčbu,“ radí, jak snížit rizikové faktory, web akademického lékařského centra Cleveland Clinic.
Nahrává se anketa ...
Příznaky ischemické choroby dolních končetin
Existují čtyři stupně nemoci. ICHDK je nejprve bez klinických projevů, takže o ní nemocný nemusí vůbec vědět.
- 1. stupeň: Tepenné postižení bez klinických projevů. Provází ho pocit chladných nohou a ztráta ochlupení na končetinách.
- 2. stupeň: Křečovitá bolest svalstva se objeví po určitém intervalu chůze. Po zastavení bolest během pár sekund až minut odeznívá. Je závislá na chůzi nebo cvičení.
- 3. stupeň: Stadium klidových bolestí, které bývají nejhorší v noci. Ruší spánek nemocného. Částečnou úlevu přináší svěšení končetiny z lůžka.
- 4. stupeň: Dochází k odumírání tkání, tvoří se vředy, odumírají prsty na nohou. Tento proces může postihnout postupně celou dolní končetinu a ohrozit ji amputací.
„Vyhledat lékaře je nutné při akutním tepenném uzávěru, dále nejlépe ve II. stadiu, kdy není přítomna klidová bolest a porucha kožního krytu,“ doporučil chirurg Milan Bartášek.
Léčba ischemické choroby dolních končetin
Léčba ICHDK je zaměřena na odstranění nebo alespoň zmírnění rizikových faktorů a zlepšení prokrvení končetiny. V závislosti na stupni postižení je zvolena terapie konzervativní nebo intervenční.
Konzervativní léčba je farmakologická. Patří k ní režimová opatření, z nichž nejdůležitější je intervalový trénink chůzí.
„Intervenční terapie závisí na typu a rozsahu postižení tepen. Jsou používány intervenční radiologické metody, jako je balonková angioplastika (chirurgický zákrok, který zprůchodňuje zablokovanou cévu; pozn. red.) prostá nebo se stentem či s použitím rotablátoru. Chirurgické revaskularizace (lékařské procedury používané k obnovení průtoku krve; pozn. red.) zahrnují rekonstrukce tepen, endarterektomie či bypassy,“ popsali postup lékaři z Homolky.
„Navzdory současné péči podstoupí u nás ročně netraumatickou amputaci (amputace, která není zapříčiněna úrazem; pozn. red.) asi 3000 nemocných. U diabetiků je riziko 10-20krát vyšší než u nediabetiků,“ uvádí smutnou statistiku Nemocnice Na Homolce.