Jana se přistěhovala do vesnice u Poličky a měsíce sháněla nového zubaře. „Obvolala jsem ordinace v Poličce i Litomyšli a všude jsem slyšela, že neberou. Nakonec jezdíme s dětmi do Brna,“ řekla Jana, maminka dvou předškoláků.

Chybějící lékaři je aktuální téma nejen v Poličce, ale prakticky ve většině menších měst v republice. „Již nejméně pět roků diskutujeme s panem doktorem Kösslerem na téma chybějících zubařů a hledáme řešení. Dokonce nabízí ve svém domě i zařízenou ordinaci. V jednu dobu jsme měli naději získat mladého absolventa zubní medicíny, se kterým jsme byli v kontaktu, nicméně ho zlákalo větší město,“ uvedl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

I další zájemci o praxi v Poličce dali nakonec přednost velkému městu. „Opakovaně jednáme se zdravotní pojišťovnou, konzultujeme a hledáme pomoc u České stomatologické komory. Rád bych z pozice města přijal na zářijovém zasedání zastupitelstva usnesení i o finanční motivaci pro nové zubní lékaře, a to včetně možnosti zajištění bytu,“ přiblížil návrh Martinů.

Všeobecná Zdravotní pojišťovna navíc opakovaně vyhlašuje výběrové řízení pro Pardubický kraj, a to přímo pro okres Svitavy. Tím se snaží zajistit dostatečnou síť smluvních poskytovatelů v zubním lékařství. Bohužel zatím nemají pro město dobrou zprávu.

„Prozatím nemáme novou informaci ohledně otevření nové zubní ordinace v okrese Svitavy. V letošním roce byl vytvořen nový Motivační program VZP PLUS pro zubní lékaře, kde motivujeme poskytovatele zdravotních služeb k otevření nových ordinací nebo k rozšíření stávajících ordinací o nové pracoviště v tzv. preferovaných oblastech,“ informovala poličskou radnici Adéla Exnerová, manažerka péče z Všeobecné zdravotní pojišťovny. Podle jejího vyjádření nemají jiné nástroje, aby zajistili příchod nového zubního lékaře přímo do určené oblasti.

Ve Svitavách vypsali granty pro praktické lékaře a zubaře. Město nabízí grant pro jednoho praktického lékaře, který ve Svitavách otevře novou praxi, nebo převezme nějakou stávající.

„Podmínkou je mimo jiné to, aby udržel praxi ve městě minimálně pět let. Požadujeme otevřenou ordinaci minimálně pět dní a třicet hodin týdně, a to dopoledne i odpoledne. Pro jednoho lékaře máme na letošní rok připravený jeden milion korun na vybavení ordinace,“ přiblížila podmínky místostarostka Svitav Ditta Kukaňová. U zubařů jdou Svitavy cestou stipendia. Grant je určený pro studenty zubního lékařství. Zájemce by už od druhého ročníku dostával 200 tisíc korun ročně, celkově jde za čtyři roky studia o částku 800 tisíc korun. Podmínkou je, aby po absolvování školy otevřel praxi ve Svitavách a provozoval ji minimálně pět let. Několik zájemců už radnice má.