První část rekonstrukce litomyšlského zámku skončila vloni v prosinci. Nyní pokračuje opravou Panského domu, saletu a hlavně restaurováním tisíců sgrafit na fasádě zámku.

„Na třech stranách zámku máme nyní lešení a budou se opravovat sgrafita na arkádovém nádvoří. Lešení je i směrem do francouzské zahrady a do anglického parku. Tady se na fasádu vrátí lunetová římsa, která zmizela někdy v 17. století,“ uvedl kastelán litomyšlského zámku Petr Weiss.

Rekonstrukce zámku v Litomyšli je v plném proudu.
Italská vilka v Čechách. Rekonstrukce zámku v Litomyšli dává stavařům zabrat

Již brzy začnou na lešení pracovat restaurátoři, kteří mají obnovit okolo osmi tisíc psaníčkových sgrafit. „Čekali jsme na příznivé klimatické podmínky. Restaurátoři nyní začnou s čištěním fasády. Práce mají být hotové do roku 2027, harmonogram platí, ale jsme na památce a může se během restaurování ukázat cokoliv. Nejde dopředu odhadnout stav sgrafit nebo omítek,“ vysvětlil Weiss.

Současně odstartovaly práce na arkádovém nádvoří. Malý bagr shrnuje štěrk a následně nastoupí archeologové. Začíná totiž příprava pro nové zastřešení festivalu Smetanova Litomyšl.

V Litomyšli začala rekonstrukce renesančního zámku, památky UNESCO.
Oprava zámku v Litomyšli začala. Omezení pocítí turisté, svatebčané i Smetanka

„Pro kotvení nové konstrukce je nutné udělat záchranný archeologický průzkum na nádvoří. Odváží se štěrk a jakmile bude vyřízené závazné stanovisko krajského úřadu, tak archeologové udělají sondy, aby zjistili, co se nachází v místech kotvení,“ přiblížil postup kastelán.

Městem se sice šíří fámy, že se Smetanova Litomyšl už na nádvoří zámku nevrátí, ale to je podle kastelána nesmysl. I proto se nyní dělá archeologický výzkum. „Příští rok s festivalem na nádvoří počítáme, pokud to práce dovolí a rekonstrukce půjde podle plánu. Zámek bude opravený, tak je potřeba tomu přizpůsobit i provoz Smetanovy Litomyšle a také zastřešení,“ doplnil Weiss.

A zatímco jsou zámecké zahrady, Panský dům a salet plné dělníků, interiéry jsou už připravené na novou turistickou sezonu. Ta začala na Velikonoce, kdy na zámek do Litomyšle přijelo více než 900 návštěvníků. Dva prohlídkové okruhy přináší letos několik novinek a současně správa zámku už chystá třetí okruh.

KDYŽ PŘIJEL CÍSAŘ

Hraběcí valdštejnská pracovna v prvním patře zámku po druhé světové válce přišla o původní tapetu z roku 1889, která byla nenávratně stržena. Nyní se vrací na své místo.

„Restaurátorům se podařilo najít u stropu fragment tapety. My o ní věděli z historické fotografie 1916 a rozhodli jsme se vrátit původní výzdobu, která koresponduje s vymalovaným stropem ve stylu rokoka. Tapeta byla zřejmě pořízena pro pobyt císaře Františka Josefa I. v Litomyšli,“ sdělil kastelán Weiss.

A právě výročí 135 let od císařské návštěvy ve městě bude jedním z vrcholů letošní sezony. Pro Litomyšl byl totiž pobyt Františka Josefa I. v roce 1889 obrovskou událostí.

Zámek v Litomyšli na Svitavsku
NPÚ se pustí do nákladných oprav zámku v Litomyšli

„Císař ve městě pobyl s arcivévody a doprovodem pět dní, spal na zámku a slavnostní hostina trvala tři dny. Podle městské kroniky šlo o mimořádnou událost, bylo tu 130 lidí, 70 koní. I někteří místní občané měli ve svých domácnostech ubytované členy doprovodu císaře,“ dodal Weiss.

Okolo Litomyšle a Vysokého Mýta tehdy probíhaly vojenské manévry a císař František Josef I. sem přijel pracovně, zkontrolovat vojenská cvičení. Místní lidé mu podle kroniky udělali oslavu a od nádraží až k zámku vedl špalír lidí, celé město bylo vyzdobené.

Výročí císařské návštěvy připomenou dvě velké akce. V červenci se uskuteční dobové představení v divadle Hudba a tanec Habsburků. Půjde o dobové nastudování baletu a pantomimy. Následně Hradozámecká noc nabídne dvě speciální komentované prohlídky apartmá, kde císař pobyl. „Odhalíme také císařovu bustu v audienčním sále, kde udělil František Josef I. audienci místním politikům, ale taky tu přijal nového místodržícího království českého,“ upozornil kastelán.

Zámek Litomyšl
Zakleté evropské miliony pro zámek v Litomyšli. Rekonstrukce bude úsporná

V červnu se na zámek vrátí do opravených interiérů městská obrazárna. Od prázdnin se také turisté znovu podívají na zámeckou věž, odkud je nejen krásný výhled na Litomyšl, ale i na renesanční komíny zámku.

NA ZÁMEK I V ZIMĚ

Současně správa zámku připravuje třetí prohlídkovou trasu, která bude částečně otevřená i přes zimu.

„Jedná se o místnosti, kam se dosud návštěvníci nepodívali. Nově zpřístupníme ve druhém patře zámku nejstarší divadelní sál. Valdštejnové zamýšleli mít divadlo, ale kvůli požáru ho nikdy neotevřeli a pak přesunuli do přízemí,“ prozradil Weiss.

Místnosti nebyly v dobrém technickém stavu, stěny pokojů byly zničené a za desítky let se v nich nahromadil nepořádek. Mimo jiné tam správa zámku objevila hromady vybouraných kachlových kamen. Během rekonstrukce je řemeslníci vytřídili a postupně z nich skládají kamna, která brzy najdou své místo v zámecké expozici.