Každý rok se do Bystrého sjíždění řezbáři, kteří zde několik dní vyřezávají sochy ze dřeva na dané téma. „Řezbářského sympozia se letos účastní 6 řezbářů. Součástí akce je řezbářská školička, kde se 16 začínajícím a pokročilejším dětem věnuje 7 instruktorů,“ sdělil starosta Jan Neudert. Nechybí ani keramická dílna, kterou vede místní základní umělecká škola.

Děti se kromě toho mohou těšit v sobotu na loutkové divadlo Honzy Hrubce. Páteční program obohatí živou hudbou Jiří Bureš a ohnivá show.

Letošním úkolem účastníků je využít dřevo z kmenů stromů, které byly z nějakého důvodu určeny ke skácení, dát mu nový rozměr tak, aby neskončilo v kamnech. Zkusit vytvořit objekty, které ozdobí veřejná prostranství města, dětských hřišť či interiérů veřejných budov. Díla, která přitáhnou zraky nejen místních občanů, ale jsou zajímavostí i pro turisty.

Řezbáři z celé republiky tvoří na hradě Svojanov další pohyblivý obraz. Tentokrát je zaměřený na české pohádky.
Řezbáři oživí Bajaju i Sněhurku. Pohyblivé obrazy jsou raritou Svojanova

Poprvé na sympoziu přijel samouk Jaroslav Jan Mareček, který se v roce 2019 stal Nositelem tradic Bystřicka. Mareček se rozhodl vyřezat ptáka, ale pohrával si také s myšlenkou, zda z kmene nevyřeže varana, obrovského ještěra. Nejraději tvoří menší věci, tedy srdíčka, křížky nebo misky ve tvaru ryby. „Zatím jsem vyřezával z nějakých 35 druhů dřeva. Nejraději dělám s ořešákem královským. Na dlabání nejsou dobré ovocné stromy, ale za to ukazují hezkou barvu,“ řekl pro Deník řezbář z Velkých Janovic.

Některé sochy poputují do bysterského betléma, jiné rozmístí po okolí. „Umístění soch uvidíme podle toho, co řezbáři vytvoří, protože jsme jim nechali volné pole fantazii,“ dodal starosta.

Na sympozium se přišla podívat například paní Jaroslava z Poličky. „Viděla jsem jen přípravné akce. Všimla jsem si, že paní s ruční keramikou je tady zřejmě také stálicí a její výrobky pohladí na duši,“ komentovala první den setkání.