Hudebního skladatele Bedřicha Smetanu a hydrologa a hydrotechnika Jana Smetanu propojuje skrze motiv vody, který je zde přiblížen jako osudový vliv a inspirační zdroj tvůrčích sil ve vědě, technice i umění.

V případě umělce Smetany poukazuje nejen na odraz vody v jeho díle, ale také na obecné vnímání krajiny společností 19. století (symfonická báseň Vltava, opery Čertova stěna, Tajemství, Braniboři v Čechách).

V případě technika Smetany jde o vodu jakožto o přírodní sílu, již je pomocí poznatků technických věd a jejich aplikací možné obrátit ve prospěch člověka (výstavba přehrad, jezů, vodních koridorů).

Od 15. června do 31. srpna 2024 bude výstava volně přístupná ve Smetanově domě v Litomyšli, poté se přesune do budovy Hučáku v Hradci Králové (září – říjen 2024) a následně do Automatických mlýnů v Pardubicích (listopad – prosinec 2024).

Akce se koná s podporou programu Strategie AV 21 – Voda pro život, pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a s podporou Královéhradecké provozní, a. s.

Mohlo by vás zajímat: Unikátní obří koule v Litomyšli připomíná výročí Bedřicha Smetany

Odhalení uměleckého díla Rudolfa Burdy v Klášterních zahradách v Litomyšli. | Video: Deník/ Iveta Nádvorníková