Pohřební kaple v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jevíčku je unikátní svojí výzdobou. Její obnova vyšla na 600 tisíc korun a jednoznačně oslovila hodnotící komise soutěže Památka roku. Vyhrála totiž v celostátním kole kategorii malých rekonstrukcí do dvou milionů korun.

„Pohřební kaple je součástí našeho kostela. Jde o jednu z největších veřejných budov ve městě. Rozhodli jsme vloni o restaurování stěn zdobených umělým mramorem. Jedná se o štukovou věc, kterou v České republice moc restaurátorů nedělá. Obnovili jsme stěny zdobené umělým mramorem, filigrány, zlaté dekory a kraj přispěl i na opravu původního dekoru stropu s božským okem,“ přiblížil rekonstrukci kaple místostarosta Jevíčka Miroslav Šafář.

Vlastimil Ambrož a jeho pivní podtácky.
Ze Svitav dál. Cesta keramických tácků Vlastimila Ambrože začala na pivní tour

Vítězství v celostátním kolem pro něho bylo velké překvapení. „V oblasti památek pracuji od roku 2010 a to snažení není marné. Myslím, že to ocení i farníci,“ dodal Šafář. Za vítězství získá Jevíčko odměnu 50 tisíc korun. Už teď je jasné, kam město peníze investuje. „Odměnu dáme zase do památek. Každý rok obnovujeme drobné sakrální stavby,“ ujistil jevíčský místostarosta.

Bronz v kategorii větších rekonstrukcí nad dva miliony korun putuje do Letohradu na Orlickoústecku. Vloni tady otevřeli v areálu zámku obnovenou oranžerii. Jedná se o unikátní stavbu z 19. století, která opět plní svoji původní funkci. Rekonstrukce vyšla město téměř na 18 milionů korun. Oranžerie v Letohradu původně sloužila k ukládání rostlin na zimní období. Za minulého režimu byla využívána jako kulturní zařízení nebo pro školství.

Více informací o Kapli Bolestné Matky Páně na této adrese.

„Po roce 1990 se začalo diskutovat jak objekt znovu využít. Po dlouhých diskuzích, které trvaly třicet let a padaly i nereálné nápady, jsme se dohodli, že ji vrátíme původnímu účelu. Je to významná stavba v zámeckém areálu,“ vysvětlil místostarosta Letohradu Martin Hatka.

Převážná část oranžerie tak dnes slouží pro subtropické rostliny, bonsaje. „Jednu třetinu plochy jsme pojali úplně nově, a to jako australskou krajinu, protože máme v řadách radních kolegu, který se věnuje australským papouškům . Takže tam máme australskou krajinu, papoušky a mořské akvárium,“ doplnil Hatka.

Obnovená oranžerie se otevřela pro veřejnost vloni v květnu a do podzimu ji navštívilo okolo deseti tisíc lidí. Je to nový tahák Letohradu, takže vrátit se k původní stavbě byla dobrá volba. Přitom tady klidně mohlo před lety vzniknout třeba nahrávací studio.

Chcete zahradničit, ale nemáte kde? Moravská Třebová nabízí volné zahrádky
Chcete zahradničit, ale nemáte kde? Moravská Třebová nabízí volné zahrádky

„Dokonce se v oranžerii začalo stavět nahrávací studio, ale autoři nápadu nakonec zjistili že nemají peníze, tak to zůstalo rozestavěné. Byly i další nápady, které se ani nezkoušely, třeba kuželna nebo kavárna. Vždy přišel nápad, ale nešly s ním ty peníze,“ vzpomínal Hatka.

Letohrad nakonec získal na třetí pokus peníze z česko-polského programu Euroregionu Glacensis. Obnova oranžerie vyšla na 17,7 milionů korun. „V současné době je to jediná funkční oranžerie v Pardubickém kraji, která slouží původnímu účelu,“ dodal Hatka.

Společný projekt výtvarníků pokračuje v Nizozemí
Společný projekt výtvarníků pokračuje v Nizozemí

Památkou roku 2023 v kategorii větších rekonstrukcí se stala unikátní Jízdárna ve Světcích u Tachova. Záchrana této památky vyšla na 180 milionů korun, z toho 60 milionů platilo město a zbytek z různých dotací. Rekonstrukce trvala 23 let a obnášela statické zajištění objektu, museli jsme ho podepřít dřevěnými kůly, aby nespadl.

„Na začátku jsme měli památku podepřenou kůly, aby se nerozpadla. Museli jsme zajistit, aby přežila, dostat ji do kondice. Opravovali jsme ji postupně podle peněz opravdu 23 let. Poslední fází byla příprava turisticky zajímavých expozic,“ sdělil místostarosta Tachova Jan Straka.

O prohlídky obnovené jízdárny, která je unikátem ve středí Evropě, je podle vedení Tachova velký zájem. Jen během Velikonoc si ji prohlédlo asi šest stovek lidí. Odměnu ze soutěže Památka roku 2023 město investuje do po propagace jízdárny, aby se o ní po celé republice vědělo.

VÝSLEDKY PAMÁTKY ROKU 2023

kategorie - rekonstrukce do 2 milionů korun

1. Jevíčko – kaple Bolestné Matky Páně v kostele Nanebevzetí Panny Marie
2. Praha 1 – zahrada domu U Censorů – obnova barokní zdi se štukovým reliéfem
3. Rokycany – boží muka s plastikou Odpočívajícího Krista

kategorie – rekonstrukce nad 2 miliony korun

1. Tachov – Jízdárna ve Světcích
2. Jaroměř – městské muzeum – bývalý Wenkeův obchodní dům
3. Letohrad – zámecká oranžerie