Na podzim zde byly vysazeny nové stromky a keře, které proměnily celý prostor a vytvořily odpočinkovou a relaxační zónu. Nadace ČEZ na výsadbu přispěla částkou 100 790 korun v grantovém řízení Stromy.

V rámci projektu Proměna zahrady vysadili v Telecím stromy a keře u místní Základní a mateřské školky na veřejně přístupném místě. Vznikl tak nejen odpočinkový, ale i výukový prostor pro děti i dospělé.

Víkendové akce na Svitavsku. 19. týden 2024
Víkendové tipy na Svitavsku: Do Pohádkového lesa, na hokej nebo na country

Příjemné prostředí pro odpočinek, relaxaci a pozorování přírody si místní pochvalují. Vždyť se sami zapojili do výsadby. Došlo k revitalizaci a obnově původních stromů, které již odumřely a vysazeny byly nové ovocné – jabloně, hrušně a slivoně, listnaté stromy a keře maliníku, trnky, růží a dalších.

Druhy byly konzultovány s odbornou firmou a snahou je obnovit původní rostliny Vysočiny. Na místě již děti vybudovaly vodní plochu, která zachytává dešťovou vodu a díky výsadbě bude zadržování vody a vláha krajiny ještě větší a efektivnější.

Vedení města Svitavy si připomnělo konec druhé světové války
FOTO: Vedení města Svitavy si připomnělo konec druhé světové války

„Chceme podpořit výsadbu původních dřevin a obnovit ekosystém v krajině. S výsadbou nám pomohli místní obyvatelé a věříme, že místo se jim bude líbit a najdou zde prostor pro odpočinek i pro setkávání či vycházky. Díky Nadaci ČEZ a jejího příspěvku se nám povedlo vybudovat velmi příjemné místo. Budeme ho využívat s dětmi k poznávání přírody i oddechu,“ pochvaluje si Olga Kosíková, ředitelka Základní a mateřské školy Telecí.

Obec Telecí nedaleko Poličky je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Poradenství a výsadbu společně s dobrovolníky a dětmi zajistila odborná firma. O vysázené stromy a keře bude pečovat samotná škola spolu s odborníky, kteří pomáhali s realizací výsadby.

V Pardubickém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 26 projektů částkou přes 2,8 milionů. V loňském roce grant dostaly 3 žádosti a částka na výsadbu dosáhla 330 tisíc korun.

V Kraji Vysočina to pak bylo od roku od roku 2011 dokonce 85 projektů s částkou téměř 7,8 milionu korun. V loňském roce stromy sázeli na 19 místech a celková částka se vyšplhala na více jak 1 milion 500 tisíc korun.

Zájem o grant Stromy je stále veliký. Obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 000 korun na výsadbu zeleně. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami.

Mohlo by vás zajímat: Víkendové tipy na Svitavsku: Do Pohádkového lesa, na hokej nebo na country

Zdroj: Deník