Eiffelovu věž ze železa už lidé viděli před dvěma lety na gastronomických slavnostech v Litomyšli.
„Eiffelovku jsem svařil pro náš tým, se kterým vaříme guláš na gastroslavnostech. Máme v týmu vinaře, a tak se převlékáme za Francouze a rozdáváme víno. S nápadem na umístění do Klášterních zahrad mě oslovil starosta Daniel Brýdl a já jsem nadšeně souhlasil,“ uvedl autor symbolu Paříže Dominik Kovář.
Eiffelovka na olympijské hry má však i v Paříži ozdobu a ta nechybí ani v Litomyšli. „Pak mi už zbývalo jen na 3D tiskárně vytisknout a nabarvit olympijské kruhy. Rozměry jsou 1,2 krát 1,2 krát 2,7 metru. Je to vyrobené přibližně v měřítku 1:100. Výroba zabrala patnáct hodin a věž váží zhruba 60 kilogramů,“ dodal Kovář. Eiffelova věž zůstane v Klášterních zahradách do konce olympiády.
Konstruktér pařížské věže stojí v Litomyšli i za vznikem veřejné Dílny, kterou s kamarádem Martinem Friedlem vytvořil v bývalé výtopně na vlakovém nádraží. V Dílně lidé najdou ruční nářadí, elektrické pomocníky i základní materiál. Dominik Kovář je strojní konstruktér a oba muži jsou nadšení technici, kteří v Litomyšli zakládali před lety elektro kroužek pro děti.