Město od letošního roku upravilo ceny parkování v centru a rezidenty tak roční známka vyšla na pět tisíc korun, za druhé auto v rodině lidé platili osm tisíc. Několikatisícový poplatek je pro rodiny velkým zásahem do rozpočtu. „Dříve jsem si koupil roční známku a měl jsem klid. Momentální cena je pro nás vysoká. Takže lítáme kolem náměstí a hledáme, kde parkovat,“ podotkl Petr Urbánek.

Roční parkovné ve Svitavách na náměstí patří mezi nejdražší v České republice.
Svitavy mají nejdražší parkovné v republice. Zrušte ceník, vyzývá otevřený dopis

Naštvaní lidé podepisovali petici, zastupitelé se rozhodli, že udělají revizi ceníku. „Na svitavské náměstí dojede denně dva tisíce aut, za hodinu je to zhruba dvě stě aut. Pokud bychom nedělali redukci, tak zákazníci by na náměstí neměli kde parkovat. Regulace je nutná,“ řekl svitavský starosta David Šimek.

Hrdinové zmizeli

Radnice otevřela diskuzi, lidé mohli posílat návrhy na změny v ceníku. Zatímco na sociálních sítích diskutovaly tisíce lidí, na radnici svůj podnět poslalo jen deset z nich. „Jsem tímto přístupem zklamaný. Na sociálních sítích je každý hrdina a ví, jak se to má dělat. Když dostanou prostor, tak hrdinové mizí,“ podotkl Šimek.

Radní společně s dopravní komisí dali dohromady upravený ceník. Nyní ho musí schválit krajský úřad a administrativní kroky zaberou týdny. Upravený ceník začne platit od 1. července.

Parkování na náměstí ve Svitavách pro rezidenty výrazně zdražilo.
Za dvě auta v rodině Svitaváci na parkovném platí 13 tisíc. Lidé se bouří

Změny čekají zejména na obyvatele, kteří bydlí na náměstí. „Základní sazba zůstává, ale kdo žije na náměstí a je ve Svitavách přihlášený k trvalému pobytu, má nárok na benefit. Za první vozidlo zaplatí dva tisíce korun, za druhé pět tisíc a za třetí osm tisíc. Ale podmínkou je trvalý pobyt,“ upozornil Šimek.

Změny se dotknou i podnikatelů, kteří si nově mohou koupit čtrnáctidenní parkovací známku za tisíc korun. Roční známka je vyjde na tři tisíce korun, za druhé auto zaplatí pět tisíc a za třetí osm tisíc. „Firma ale musí podnikat na náměstí nebo mít auto napsané na firmu,“ dodal starosta.

Město dlouhodobě bojuje s tím, že ve Svitavách žijí lidé bez trvalého pobytu. Od změny v ceníku parkování si radní slibují, že někteří změní názor a přihlásí se ve městě k trvalému pobytu. „Každá obec má ročně za každého obyvatele okolo 15 tisíc korun. Chceme lidi přimět, aby zvážili, jestli si nepředělají trvalý pobyt do Svitav,“ přiznal Šimek.