Hapenning Pamatuj! uspořádalo v Poličce gymnázium ve spolupráci a městem a muzeem. Šest nových Kamenů zmizelých je v Riegrově ulici před domem, kde rodina Schlesingerova společně s Leem Schneierem žila.

Právě odtud všichni v prosinci roku 1942 odešli na vlakové nádraží v Poličce a odjeli do sběrného tábora v Pardubicích a odtud následně do Terezína a Osvětimi. Domů se už nikdy nevrátili.

Kameny zmizelých, jinak také Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku, jež mají připomínat osudy těch, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech.

Každý kámen připomíná jednu konkrétní osobu prostřednictvím textu na mosazné destičce, kde je uvedeno jméno, datum narození a úmrtí a místo transportu dané oběti. "V minulém roce bylo v Poličce položeno prvních devět kamenů. Město postupně představí 33 svých bývalých spoluobčanů, kteří se už z koncentračních táborů do Poličky nikdy nevrátili," uvedla mluvčí města Naděžda Šauerová.

Při odhalení Kamenů zmizelých zazněla tradiční hebrejská modlitba. Pěvecký gymnaziální sbor Juliettes zazpíval českou a izraelskou národní hymnu.