Výpovědi lékařů z přesčasů jsou stažené, ale atmosféra ve Svitavské nemocnici není ani tak klidná. 

Personální problémy ve Svitavské nemocnici se roky týkaly hlavně interny, nyní je však složitá situace i na chirurgickém oddělení. Předseda Lékařského odborového klubu ve Svitavách Jiří Uher uvedl, že v tuto chvíli jsou výpovědi z přesčasů staženy ve snaze stabilizovat situaci.

„Omezení provozu ve Svitavách je způsobeno personální situací, která je napjatá již měsíce,“ dodal v pátek Jiří Uher. 

Ilustrační foto
Omezení v nemocnicích zatím platí. Ve svitavské omezí operace, chirurgie zůstává

Podle něho je komplikovaná situace téměř na všech odděleních, ale nejhorší je v poslední době právě na chirurgii. Důvody však šéf odborového klubu nepřiblížil.

Za vážnou situací na oddělení jsou podle informací Svitavského deníku osobní konflikty mezi lékaři. 

„Zástupce primáře je Rus, jenže na chirurgii pracují i lékaři z Ukrajiny, kteří s ním odmítají sloužit. Jsou tam velké spory a mám strach, že na to doplatí pacienti,“ potvrdil důvěryhodný zdroj, který si však z obavy z konfliktů přeje zůstat v anonymitě. Redakce Deníku však jeho jméno zná. 

Už v listopadu se vzdal funkce primář chirurgie Karel Víšek. Jeho vyjádření k atmosféře na oddělení se nám nepodařilo prozatím získat. Na zaslané dotazy formou e-mailu nereaguje. 

Vedení krajských nemocnic nechce záležitost na svitavské chirurgii s ohledem na její citlivost komentovat.

Ilustrační foto
Ukrajince tu nechceme. Hudební klub z České Skalice jim zakázal vstup na akce

To, že ve Svitavské nemocnici řeší závažné personální problémy, ale potvrdil hejtman Martin Netolický. „V nemocnici řešíme trochu složitější situaci, která ani není spojená s výpověďmi z přesčasů, ale s chirurgií a personální situací na oddělení, která je tristní. V prosinci se podařilo provoz zajistit bez větších omezení, ale čekáme, jakým způsobem se k problému postaví naši kolegové od ledna. Situace na chirurgii je na hraně provozuschopnosti,“ sdělil hejtman Netolický.

Informace o provozu ve Svitavské nemocnici naleznete zde.

V prosinci je péče na chirurgickém oddělení zajištěna, a jak to bude od ledna, o tom se ve Svitavách jedná. Nemocnice aktuálně hledá lékaře pro chirurgické oddělení. Pozici nabízí na webu Nemocnice Pardubického kraje. Jedno je však jisté, nemocnice ve Svitavách a Litomyšli si musí vypomoci.

„Obě nemocnice ve svitavském okrese, kde každá má problém v něčem jiném, budou muset spolupracovat. Vyzkouší si to během výstavby lůžkového pavilonu ve Svitavách. Upozornil jsem i Svitavy, že je potřeba ustoupit z rivality, protože na to není čas ani personální zajištění,“ dodal Netolický.