Prostor poblíž známého Červeného kostela by do budoucna měl více sloužit pacientům i obyvatelům, kteří v něm najdou místo pro procházky a relaxaci. Krajská samospráva nyní hledá firmu, která bude projekt realizovat.

Park u psychiatrického oddělení Svitavské nemocnice v současné době kolemjdoucí k návštěvě příliš neláká. To se má ale brzy i díky přispění Evropské unie změnit.

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou se zúčastnili zahájení 66. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl. Před slavnostním koncertem si prohlédli rodný byt Bedřicha Smetany.
Litomyšl žije hudbou. Zahájení festivalu si nenechal ujít prezident s chotí

„Při proměně parku u svitavské psychiatrie pamatujeme na ekologické prvky, které jsou pro celý projekt klíčové. Počítá se například s vybudováním akumulační nádrže pro dešťovou vodu, která se pak má dále využívat při údržbě areálu a další vychytávky,” sdělil radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.

„Jelikož tyto aktivity lze financovat z evropských fondů, snažíme se na to reagovat a využít této možnosti. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu má pokrýt zhruba 10,7 milionu korun. Stejně jako při revitalizaci parku Domova u fontány v Přelouči se snažíme nejenom o udržitelnost a ekologii, ale také jsme například ještě před projektováním uspořádali veřejný workshop pro občany a zaměstnance nemocnice, aby si oni sami řekli, co v ploše chtějí. Protože pokud tam mají často a rádi chodit, měli by tam najít to, co očekávají,“ dodal Valtr.

Proměna má trvat necelý rok, do parku chce kraj přilákat občany i pacienty.

Revitalizace parku se nebude týkat pouze zeleně, v záměru se počítá i s dalšími nutnými úpravami. To vše se promítne do odhadovaných nákladů, které vedení kraje na základě zpracovaného projektu očekává.

Rybník Rosnička ve Svitavách čeká kompletní odbahnění za 66 milionů korun.
Dobrá zpráva, stát slíbil miliony. Svitavy mohou konečně odbahnit Rosničku

„Jelikož ještě necháme v areálu odstranit kotelnu a počítáme s dalšími drobnými demoličními pracemi, aby se plocha co nejvíce otevřela veřejnosti, předpokládáme náklady někde kolem 17 milionů korun s daní. S výslednou cenou samozřejmě může ještě pohnout soutěž mezi stavebními firmami. Těší mě, že pokračujeme s investicemi do krajského majetku a v tomto případě tím zpříjemníme život obyvatelům i pacientům,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že kraj na přípravě záměru pracuje od roku 2022.

Proměna parku ve Svitavské nemocnici má začít v záříProměna parku ve Svitavské nemocnici má začít v záříZdroj: Pardubický kraj

Radní Pardubického kraje na sklonku května schválili podmínky zadávacího řízení veřejné zakázky a nyní se čeká na to, kdo se do něj přihlásí.

„Vše se snažíme směřovat k tomu, abychom už letos v září mohli předat staveniště a mohlo se začít s pracemi, které budou trvat přibližně deset měsíců. Vstoupí nám do toho samozřejmě zimní pauza, naším cílem je, aby byla příští rok proměna hotová a park u svitavské psychiatrie byl co nejdříve v lepším stavu, a to nejenom pro pacienty, ale i pro obyvatele města, kterým bude plocha také sloužit,“ sdělil náměstek hejtmana pro investice Roman Línek.

Internetové podvody. Ilustrační foto
Kvůli podvodné aplikaci přišel muž ze Šumperka o stovky tisíc

Podle něj je důležité neřešit u krajských budov pouze jejich funkčnost, ale je nutné se dlouhodobě věnovat i tomu, jak jsou začleněny do svého okolí. To se týká i přilehlé zeleně.

Na vítěznou stavební firmu čeká řada úkolů, kromě úprav stromů a křovin se v projektu počítá i s dalšími investicemi, které mají plochu pozvednout a lákat do ní návštěvníky.

Stavba dálnice D35 z dronu.
Jak probíhá stavba dálnice D35 z Litomyšle do Svitav? Podívejte se z dronu

„Současný stav parku nás dlouhodobě trápí, proto přistupujeme ke komplexnímu zásahu. Plánujeme mimo jiné rekonstrukci cihlových zdí a oplocení, vytvoření nové sítě cest, vybudováním rozvodů vody a dešťové kanalizace, výměnu povrchu příjezdové cesty a další práce,” řekla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

„Nejedná se tedy jen o výsadbu a údržbu zeleně, ale o celkovou revitalizaci areálu. Naším cílem je, aby u našeho nemocničního zařízení vznikl příjemný prostor pro posezení, který bude opticky oddělený od okolního parkoviště a zástavby, odkud bude výhled na krásný kostel a návštěvníci tam budou moci za hezkého počasí relaxovat,“ dodala Matoušková.

Zeditovaná tisková zpráva Pardubického kraje.