Už podruhé rozhodovali zastupitelé Litomyšle o prodeji vily Klára na zámeckém návrší. Tentokrát hlasovali v tajné volbě. Proti sobě stál projekt sourozenců Kubíkových na moderní hotel s wellness a vzdělávací centrum Školamyšle, za kterým stála společnost Arnošta Maiwalda. Zatímco Kubíkovi za vilu Klára nabízeli osm milionů korun, Maiwald přišel s nabídkou 7,7 milionu korun.

V tajné volbě s jasnou převahou zvítězil projekt Kubíkových, který získal čtrnáct hlasů, proti bylo pět zastupitelů. Tři zastupitelé se zdrželi hlasování a jeden člen odevzdal nevyplněný hlasovací lístek. „Oba projekty byly kvalitní. Se zástupci Školamyšle budeme hledat možnosti, kde jinde střední školu zrealizovat,“ uvedl po zveřejnění výsledků hlasování starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

To sourozenci Miroslava a Martin Kubíkovi se mohou pustit do práce. I pro ně bylo však rozhodnutí zastupitelů překvapením. „Vůbec jsem nevěděl, co mám čekat. Byl jsem připravený na obě varianty. Jsme rádi, že to dopadlo, ale vnímáme to jako obrovský závazek. Čeká nás obrovský kus práce a nebude to jednoduchá záležitost,“ řekl Martin Kubík.

O koupi vily Klára usiloval už v roce 2022, ale tehdy nedostal jejich projekt kongresového hotelu dostatečný počet hlasů. Projekt proto upravili a šli do druhého kola. Tentokrát s projektem na boutique hotel Vila Klára, který by v budoucnu propojili s kongresovým a wellness hotelem Svatý Jan.

„Na zámeckém návrší chybí větší kapacita ubytování vyšší kategorie, parkování a restaurace. Přicházíme se záměrem, který má dvě fáze. V té první chceme získat vilu a vybudovat v ní hotel. Ve druhé fázi bychom rádi náš sousední areál propojili s vilou a přistavěli kongresový hotel s lázněmi, wellness a podzemním parkingem,“ nastínil plány Kubík při veřejném představení projektu. V hotelu Vila Klára má vzniknout 37 pokojů, celkem 103 lůžek. Ve vile má být restaurace, salonek, rehabilitace, komunitní centrum Karla Sedláka, pobytová zahrada.

Zatím mají Kubíkovi hotovou studii projektu a čeká je hromada papírování a jednání. „Předložili jsme studii našeho projektu, takže bude potřeba ji dopracovat a projednat s městskou architektkou, městem, památkáři, abychom si potvrdili, že ten směr je správný. Pak se pustíme do dalších projekčních fází,“ vysvětlil Kubík.

Doufá, že projekční práce půjdou rychle a brzy se dostanou k samotné realizaci. Vilu koupí od města za osm milionů korun, ale to je jen drobná částka v celkových nákladech na rekonstrukci a dostavbu. „Náklady odhadujeme zhruba na 180 milionů korun. Budeme stavět ze svých financí a úvěru. Uvidíme, jestli se objeví vhodné dotační tituly. Pokud ano, tak se nebráníme tomu je využít,“ doplnil Kubík.

Na podobě budoucího hotelu spolupracují Kubíkovi s architektem Jakubem Klaškou, který má kanceláře v Praze i Londýně. Pracoval deset let jako senior associate v Zaha Hadid Architects, kde podílel na celé řadě významných projektů po celém světě. Pro Vilu Klára navrhuje přístavbu zahradního pavilonu a dostavbu zadní části, a to vždy hned ve dvou variantách.

Vila Klára na zámeckém návrší v Litomyšli byla postavena v roce 1895. V roce 1929 byla předána jako Domov svaté Kláry do správy řádu sv. Karla Boromejského. V roce 1949 se budova stala státním majetkem. Oddělení pro dlouhodobě nemocné zde vzniklo k 1. lednu 1974. Ve vile na zámeckém návrší sídlila až do roku 2018 léčebna dlouhodobě nemocných. Od té doby je však budova prázdná a chátrá. Město ji odkoupilo od Pardubického kraje za pět milionů korun a v roce 2021 ji poprvé nabídlo k prodeji.