Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy převzala Jarmila Stibicová z Pardubic. Disidentka a chartistka „Jarmila Stibicová v roce 1969 organizovala stávkové a hladovkářské akce (v období upálení Jana Palacha), za rozšiřování letáků k výročí okupace byla odsouzena k šesti měsícům vězení s podmínečným odkladem na dva roky. Své původní povolání učitelky na univerzitě vykonávat nemohla, a tak se živila jako uklízečka a soukromě vyučovala angličtinu. To jí však po podpisu Charty 77 už nebylo dovoleno,“ informoval pardubický magistrát.

Slavnostní udělení Ceny Michala Velíška za statečnost při záchraně života za rok 2022.
Za záchranu dvouleté dívky dostal Chrudimák Petr Jirout Cenu Michala Velíška

Po dobu normalizace se Stibicová několikrát ocitla v cele předběžného zadržení. Před sametovou revolucí se angažovala i ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a po revoluci spolupracovala i s Amnesty International. Řád Tomáše Garrigua Masaryka je udělován osobám, které se zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

Zachránce dvouletého dítěte
VIDEO: Dítě spadlo do vody ze šesti metrů. "Už bylo bezvládné," říká zachránce

Medaili Za hrdinství při záchraně lidského života převzal z rukou prezidenta Petra Pavla Petr Jirout z Chrudimi. Vloni v srpnu zachránil život dvouleté holčičce, která vypadla z okna do řeky Chrudimky a začala se topit. Ve stejném okamžiku šel přes most Petr Jirout se čtyřletým Míšou na procházku. Na nic nečekal. Zastavil kolemjedoucí auto, řidiči dal svůj mobil, aby zavolal tísňovou linku a pohlídal mu syna. Pak skočil z pětimetrové výšky do řeky, batole vytáhl a poskytl mu první pomoc. Za svůj čin dostal mimo jiné Cenu Michala Velíška nebo Ocenění Pardubického kraje.