Nezisková organizace Post Bellum přišla s projektem pro žáky základních škol. Jejich úkolem bylo najít a rozvyprávět pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky a vytvořit dokument o jeho životě.

Taková aktivita zaujala také některé žáky ze svitavské ZŠ T. G. Masaryka a ti za pedagogického dohledu pana ředitele Jiřího Sehnala navštívili svitavského pamětníka Karla Šefrnu.

Studenti z moravskotřebovské školy zazářili v turnaji na Balatonu
FOTO: Studenti ze školy v Moravské Třebové zazářili v turnaji na Balatonu

Strávili s ním tři hodiny, během kterých si vyslechli nejen jeho životní příběhy, ale měli možnost nahlédnout pod pokličku jeho loutkařského talentu a obdivovat loutky pro aktuální divadelní představení. Nechyběly písničky a vzpomínky s nimi spojené.

Z nasbíraného materiálu deváťáci vybrali zásadní věci pro připravované video, s jehož realizací jim sice pomáhal pracovník Českého rozhlasu, ale množství získaných informací museli vytřídit a samostatně poskládat žáci sami.

Poslechněte si příběhy našich sousedů ve SvitaváchPoslechněte si příběhy našich sousedů ve SvitaváchZdroj: Město Svitavy

Myšárenský tým tvořili žáci 9. A (Anna Haladová, Denisa Kuglerová, Bára Šemberová, Bára Štulpová a Tomáš Mrštný) a jen díky jejich mravenčí práci vznikla prezentace, krátké loutkové divadlo a hlavně film o Karlu Šefrnovi, který bude představen na veřejné akci určené především milovníkům historie.

Akce potrvá zhruba dvě hodiny a účastní se jí sedm týmů se Svitavska a Moravskotřebovska. Na setkání se těší žáci základních škol ze Svitav (T. G. Masaryka a Felberova), Moravské Třebové, Jevíčka, Kunčiny a Hradce nad Svitavou.

Akci zaštiťuje společnost Post Bellum a vzniká za finanční podpory města Svitavy.

Zeditovaná tisková zpráva města.

Mohlo by vás zajímat: Stavba D35 u Svitav pokračuje. Výsuv konstrukce mostu přes I/35 začne v květnu

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková