Rekordmanem mezi hledanými osobami na Svitavsku je Milan Bendík, jako jediný má v databázi černobílou fotografii. Policie po něm pátrá už od 9. února roku 2005. „Je na něho vydaný Evropský zatýkací rozkaz k nástupu do výkonu trestu,“ sdělila před časem policejní mluvčí Dita Holečková.

Svitavští kriminalisté ví, že žije ve Velké Británii. „Proběhlo vydávací řízení, ale britský soud odepřel jeho vydání. Zatím není ve věci žádný posun, neboť Velká Británie s námi již po odmítnutém vydání osoby nespolupracuje. Jiné poznatky k této osobě nebyly zjištěny,“ doplnila Holečková.

Podrobnosti naleznete v aplikace policie.

Policie našla Milana Bendíka v Anglii až po 15 letech. Naopak teprve čtrnáct dní policie hledá čtyřicetiletého Martina Velebila a třiačtyřicetiletého Petra Lorence. Od 12. dubna je vyhlášeno pátrání po šestnáctileté Marii Haubertové. Je jedinou ženou v policejní databázi.

Hasiči v Pardubickém kraji zasahovali u požárů i nehody.
Požáry, nehoda a hrozivě nakloněný sloup. Hasiči v kraji měli napilno

Jediným pohřešovaným v databázi je Pavel Janele, kterého rodina hledá od loňského března. „Jedná se o muže bez trvalého bydliště, který se pohybuje především po pozemních komunikacích na Svitavsku, jak vede jízdní kolo nebo rudl naložený různými věcmi. Působí zanedbaným dojmem, má červený obličej a bílé delší vousy," popsala pohřešovaného muže policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

V databázi hledaných osob na Svitavsku je i několik cizinců. Důvody, proč je po nich vyhlášené pátrání, však policie nesdělila.

Žena se stala obětí podvodníka na internetovém bazaru.
Další podvod s přepravní společností. Žena ze Svitavska přišla o 60 tisíc

K vypátrání pohřešovaných osob přispívají v poslední době především sociální sítě a aplikace, kde známí a příbuzní pohřešovaných sdílejí informace. Pátrání však netrvá věčně a jsou případy, kdy policie hledané osoby z databáze vymaže.

Pátrání po osobě končí mimo jiné uplynutím 20 let od vyhlášení. To ale neplatí u hledané osoby, pokud je stále platný podklad pro pátrání.

Mohlo by vás zajímat: Kauza Pohodlí: Mladík si prošel před smrtí mučením. Doživotí přesto není jisté

Zdroj: Iveta Nádvorníková