„V závěru loňského roku se nám sešlo opravdu hodně nominací, které občané poslední dva roky podávají online. Kvantita však rozhodně není na úkor kvality. Z těchto návrhů porota složená ze zástupců všech stran v Zastupitelstvu Pardubického kraje vybrala laureáty, o kterých ještě hlasovalo celé zastupitelstvo a to jednohlasně. Jsem hrdý na to, že v našem kraji žije celá řada osobností, které mohou nejen mladé generaci sloužit jako vzory, po kterých naše společnost tolik volá,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Kromě hlavních kategorií byly uděleny také Ceny médií. Ty putovaly k redaktorce Šárce Kuchtové za práci s pamětníky a Janu Kočímu za fotografické práce.

Svitavští hasiči vybojovali bronz ve vyprošťování u dopravních nehod
FOTO: Svitavští hasiči vybojovali bronz ve vyprošťování u dopravních nehod

Medaile hejtmana na slavnostním večeru získali bývalý disident Václav Blabolil a volejbalový trenér mládeže Zdeněk Němeček.

Zástupci kraje poděkovali také projektové manažerce Kateřině Netolické, která za projekt Zlepšení služeb pro ohrožené děti v Pardubickém kraji získala cenu Úřednický čin roku.

Projděte se po naučné stezce okolo hradeb v Poličce
TIP NA VÝLET: Projděte se po naučné stezce okolo hradeb v Poličce

Cenu za zásluhy o Pardubický kraj získali paní Eva Piknová, pan Jan Pikna a pan Vojtěch Stříteský za dlouholeté působení v rámci hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, jeho pozvednutí a celkové šíření dobrého jména Pardubického kraje nejen v rámci ČR, ale i v zahraničí.

Jan Pikna je od roku 1997 ředitelem festivalu Smetanova Litomyšl, jeho manželka Eva Piknová působí jako ředitelka komunikace festivalu. Za jejich působení se festival rozrostl a každoročně láká do Litomyšle a okolí návštěvníky nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

50. výročí od slavného vítězství Miroslava Halma v Holicích
50. výročí od slavného vítězství Miroslava Halma v Holicích

Pan Stříteský je dlouholetým dramaturgem národního festivalu Smetanova Litomyšl. Za léta svého působení dokázal přivést do Litomyšle ty největší hvězdy klasické hudby i tvorby na pomezí stylů, pro festival (spolu)vytvořil v poslední době i nádherná libreta (A znovu láska, Pochovávání světla).

Od roku 2014 uděluje Pardubický kraj za přechozí rok krajská ocenění, ta letošní jsou tedy už jedenáctá v řadě.

Letos cenu také získali hudebnice a pedagožka Ida Kelarová, dále Hana Maturová za práci pro hendikepované, dlouholetý kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír a emeritní ředitel Krajského úřadu Pardubického kraje Jaroslav Folprecht. Cenou Michala Rabase za záchranu poděkovali představitelé kraje Pavlu Borkovi a Vladimíru Faltusovi. In memoriam ocenili i lékaře Jaroslav Kučírka, jehož život a práce jsou spojeny především s Orlickoústeckou nemocnicí a oddělením akutní medicíny.

Mohlo by vás zajímat: Objednejte si odvoz kdykoliv. Kraj spustil na Svitavsku projekt#ZkusBus

Zdroj: David Šimek