Aneta, Nikol, Lenka, Adéla a Noemi za několik dní odmaturují na svitavském gymnáziu. Kromě maturitního vysvědčení však k životopisu budou moci přiložit i prestižní certifikát. Získaly totiž zlatý odznak Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu.

„Jedná se o mezinárodní program založený na neformálním vzdělávání a zážitkové pedagogice. Má motivovat mladé lidi, aby na sobě pracovali a zlepšovali se. Vyberou si tři základní oblasti aktivit, sport, talentu a jednu aktivitu dobrovolnictví, na které pracují určitou dobu,“ přiblížila program učitelka ze svitavského gymnázia Naďa Bisová.

Svitavská nemocnice přináší dětem vzpomínky na začátek jejich životní cesty
Svitavská nemocnice přináší dětem vzpomínky na začátek jejich životní cesty

Pro všechny aktivity si studentky stanovily cíle, kterých chtěly dosáhnout. Vše do puntíku splnily. „Je to poprvé v Pardubickém kraji, kdy bylo oceněno tolik studentů z jedné školy. Jde o výjimečný úspěch, navíc studentky na programu pracovaly čtyři roky a prošly všechny úrovně,“ doplnila Bisová.

Více o DofE zjistíte na této adrese.

Disciplíně se v programu naučila Nikol Drábíková. Ve sportu se věnovala běhání, k tomu se učila německy a ještě si vybrala dvě dobrovolnické aktivity. „Doučovala jsem mladší děti ze základní školy dvakrát týdně. S doučováním sice končím, ale se sbíráním odpadků chci pokračovat. S kamarádkou jsme chodily jednou týdně uklízet a to mě bavilo,“ řekla Nikol Drábíková. Po gymnáziu se chce věnovat studiu farmacie.

Běhu a doučování se v mezinárodním programu DofE věnovala i její spolužačka Aneta Elčknerová, která se také zaměřila na základy španělštiny. „Doučovala jsem děti z prvního stupně základní školy, které potřebovaly pomoci i s úkoly. Spolupracovala jsem s Bonanzou z Vendolí, kteří mají program zaměřený na děti ze slabších rodin. Program mi dal trpělivost, která byla potřeba hlavně při doučování dětí,“ vysvětlila Aneta Elčknerová.

Žena se stala obětí podvodníka na internetovém bazaru.
Další podvod s přepravní společností. Žena ze Svitavska přišla o 60 tisíc

Na koni začala jezdit Adéla Kratěnová a ve volném čase se navíc zdokonalila ve fotografování. I ona se věnovala doučování, ale nikoliv školáků, kteří nestíhají v českém jazyku nebo matematice. „Doučovala jsem kamarádku němčinu. A musím říct, že se v ní posunula a už je možná lepší než já,“ podotkla Adéla.

Velký sportovní cíl zvládla Noemi Nývltová, která chtěla původně uběhnout deset kilometrů pod hodinu. „Začalo mě to tak bavit, že jsem na konci minulého roku běžela i maraton,“ řekla Noemi, která ještě doučovala španělštinu a přečetla dvě knihy ve francouzštině.

Policejní pátrání v lese. Ilustrační foto.
Čtyři pohřešovaní na Svitavsku za půlden: jeden mrtvý, dvě rozmluvené sebevraždy

Prestižní certifikát budou moci studentky v budoucnu přiložit k životopisu nebo přihlášce na vysokou školu. „Na certifikát v zahraniční hodně slyší. Uznávají ho velké firmy i vysoké školy. V Čechách k němu ale přihlížejí zatím jenom někde. Certifikát každopádně svědčí o tom, že je to člověk, který na sobě dlouhodobě pracoval,“ dodala Bisová.

V Pardubickém kraji letos zlatý odznak získala ještě Veronika Klimešová z Gymnázia v Poličce. Jedná se o první studentku poličské školy, která splnila všechny tři úrovně mezinárodního programu.

Mohlo by vás zajímat: Stavba D35 u Svitav pokračuje. Výsuv konstrukce mostu přes I/35 začne v květnu

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková