Nemocnice v Pardubickém kraji už kaplany mají, ale kaple všechny ne. Litomyšl by však za několik let kapli v nemocničním parku mít mohla. „V nově připravovaném parku v areálu nemocnice se chystá stavba originální kaple. Navrhuje ji architekt, jehož filozofií je souznění s přírodou, takže se určitě máme na co těšit,“ prozradil důvěryhodný zdroj z krajské nemocnice, který si však přeje zůstat v anonymitě.

Redakce Deníku jeho jméno zná. A stavba kaple je opravdu v plánu. Vedení nemocnice spolupracuje na návrhu s městem Litomyšl. „Podle informací, které máme k dispozici, je to město Litomyšl, kdo měl oslovit architekta, aby projekt zpracoval. Jestli je to dál, než v rovině úvah, je otázka,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Půjde o společné dílo nemocnice, města a zdejších duchovních. „S prosbou o výstavbu kaple v areálu nemocnice se na vedení města obrátili duchovní všech litomyšlských církví. Dříve prý takový prostor v areálu existoval, ale v současné době už není k dispozici. My jsme se spojili s vedením nemocnice, hledali jsme společně vhodný stávající prostor, ale volné místo jsme nenalezli. Tak padl nápad na výstavbu kaple v areálu nemocnice,“ vysvětlil litomyšlský starosta Daniel Brýdl.

Projekt se má spojit s plánovanou revitalizací nemocničních zahrad, kterou v kraji plánuje vedení nemocnic. V příštích týdnech nebo měsících má dojít ke schůzce architekta na revitalizaci zahrad, vedení nemocnice, zástupců města, duchovních s nizozemským architektem Winy Maasem, který by měl kapli pro Litomyšl navrhnout. Na plánované schůzce se bude mimo jiné vybírat vhodné místo pro novou církevní stavbu.

„Jsme na úplném začátku. Zatím neexistují žádné návrhy ani studie, spíše se o tom bavíme a koordinujeme architekty. Do realizace je ještě velmi daleko, otázkou do budoucna je také financování výstavby kaple. My chceme připravit studii a pak hledat externí zdroje spolufinancování,“ nastínil postup Brýdl. Město je podle starosty připravené se podílet na realizaci kaple nejen pro věřící lidi, ale pro všechny, kteří hledají klidné místo.

Autorem návrhu nové kaple v Litomyšli má být nizozemský architekt Winy Maas, který patří k evropské špičce. Během své kariéry pracoval jako architekt a urbanista pro Bureau Bakker v Bleeker, D.R.O. v Amsterdamu, Kuiper Compagnons v Rotterdamu, UNESCO v Nairobi nebo v rotterdamské kanceláři Rema Koolhaase. Vyučoval na Berlage Institute v Rotterdamu, Cooper Union v New Yorku, Architectural Association v Londýně a řadě dalších univerzit. Vloni také hostoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze.