Plány na stavbu nového společenského domu se v Radiměři zrodily v roce 2015. „V naší obci tenkrát chyběla hospoda, nebylo kde pořádat menší oslavy. Jediné zařízení na kulturní a občanské akce byl sál zemědělského družstva. Na stole byly dva návrhy. Buď odkoupit stávající sál včetně kuchyně a administrativních částí, nebo postavit na zelené louce společenský dům nový,“ vzpomínal místostarosta Radiměře Josef Češka.

Oba návrhy měly stejné šance, ale stejně nakonec drtivá většina zastupitelů zvedla ruku pro nový dům, a to v těsné blízkosti starého sálu zemědělského družstva.

Začala oprava silnice I/34 v Poličce
Řidiči v Poličce, obrňte se trpělivostí. Začala oprava silnice I/34

Pozemek odkoupila Radiměř od Českobratrské církve evangelické a vypsala architektonickou soutěž. Samotná stavba společenského domu začala na podzim roku 2021. Rozpočet na výstavbu domu přesahoval 50 milionů korun bez daně, což není pro obec zrovna malá částka. I když v Radiměři jsou evidentně dobří hospodáři.

„Měli jsme našetřených přes padesát milionů korun, ale i tak jsme si brali úvěr. Potřebujeme totiž ještě rozšířit mateřskou školu a nástavba vyjde na nějakých třicet milionů korun. Už máme i hotový projekt. Proto jsme si na společenský dům vzali úvěr třicet milionů, který budeme splácet patnáct let,“ uvedl starosta Roman Satrapa.

Začala oprava silnice mezi Budislaví a Prosečí
Tankodrom skončí. Začala oprava silnice mezi Budislaví a Prosečí

Celý dům postavili téměř bez dotací, využili jen 1,2 milionu korun z Pardubického kraje. „O státní nebo evropské dotace jsme ani nežádali, i když jsme původně chtěli. Papírování, kontroly, bylo by to komplikované, proto jsme od toho upustili. Stavba byla náročná, něco se měnilo na poslední chvíli a vznikly by problémy s čerpáním dotací,“ vysvětlil Satrapa.

Obec peníze měla a i po tak veliké investici není na nule. „Na spořící účet jsme vložili 25 milionů korun a za rok jsme získali navíc milion. To je pro obec příjemné,“ podotkl starosta. Na obecním úřadě sedí od roku 2010 a když se ohlédne zpátky, vidí kus práce. Tři dětská hřiště, kompletní oprava základní školy, zateplení mateřské školy nebo kanalizace za 166 milionů korun.

Hledané osoby na Svitavsku.
Dvanáct hledaných na Svitavsku. Rekordman uniká policii 19 let, žije v Anglii

U společenského domu v Radiměři zbývá dokončit sadové úpravy a komunikace s plochou pro vánoční strom, pálení čarodějnic nebo dětské hřiště. Slavnostní otevření společenského domu se uskutečnilo v sobotu 13. dubna.

Mohlo by vás zajímat: Dolní Újezd drží tradice, letošní májka má 22 metrů

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková