Cvičení se uskuteční ve dnech 9. až 14. června ve Vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku, ve výcvikovém prostoru Pereč na Žatecku a na polygonu v Ralsku-Boreček.

„Cílem je sladit činnosti chemických jednotek, podělit se o zkušenosti, postupy a procedury a prověřit fungování systému velení a řízení při plnění úkolů ochrany proti zbraním hromadného ničení na taktické úrovni,“ říká řídící cvičení plukovník gšt. Tomáš Unzeitig, zástupce velitele 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.

Natankovat a do parku. Litomyšl má u benzínky nový parčík
FOTO: Natankovat a do parku. Litomyšl má u benzínky nový parčík

Coronat Mask 2024 připravuje pluk ve spolupráci s alianční iniciativou Framework Nations Concept (FNC), konkrétně CBRN Protection Cluster.

Cvičit budou chemické jednotky z Německa, Nizozemska, Slovenska, Slovinska, Litvy, Belgie, Lucemburska, Rumunska, Bulharska, Maďarska, Černé Hory a USA. Kromě chemických jednotek se zapojí i vojáci 15. ženijního pluku, 14. pluku logistické podpory, aktivní zálohy, Univerzity obrany, 4. brigády rychlého nasazení, Vojenského zdravotního ústavu, Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy MO Moravská Třebová a další.

Výstavba dálnice D35 v úseku Janov - Opatovec pokračuje, blíží se stavba estakády.
Stavba D35 u Svitav pokračuje. Výsuv konstrukce mostu přes I/35 začne v květnu

„Cvičení je skutečně výjimečné. Nejde pouze o přítomnost specialistů ze třinácti států, ale zejména o rozsah cvičení, které je připraveno tak, aby reflektovalo současné hrozby. Ověřovány budou schopnosti chemického a radiačního průzkumu, odběru a transportu vzorků, radiometrických a chemických laboratoří, dekontaminace osob, raněných a techniky. Nasazeny budou i schopnosti CBRN-EOD, biologický tým a další schopnosti, kterými disponuje chemické vojsko Armády ČR a alianční partneři,“ doplnil Unzeitig.

Naposledy se stejnojmenné cvičení uskutečnilo v roce 2018. Záměrem FNC – CBRN Protection Cluster je realizovat ho pravidelně každé dva roky. Roli hostitele pro Coronat Mask 2026 předběžně přislíbilo Slovensko.

Před několika dny navíc u maďarského jezera Balaton proběhl další ročník mezinárodního závodu vojenských škol Cadet Cup a úspěch zde zaznamenala právě Vojenské střední škola a Vyšší odborné škola MO Moravská Třebová. O jejich úspěchu si můžete přečíst zde.

Zeditovaná tisková zpráva AČR.

Mohlo by vás zajímat: Stavba D35 u Svitav pokračuje. Výsuv konstrukce mostu přes I/35 začne v květnu

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková