Finalisty prestižní soutěže vybírala mezinárodní porota, ve které usedla i architektka Taba Rastiová ze Španělska. Celkově se o Českou cenu za architekturu ucházelo 241 realizací dokončených na území České republiky v posledních pěti letech.

"Smetanova lávka vyhrála hlavní cenu. Nádhera," radoval se bezprostředně po vyhlášení místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar. Jedná se už o třetí cenu pro bezbariérový nadchod přes silnici I/35 v Litomyšli. Smetanovu lávku si oblíbili nejen milovníci architektury, ale i návštěvníci a obyvatelé města. "Nejdříve se nám ten kus betonu nelíbil, ale teď je to naše oblíbené místo. Je odtamtud krásný výhled na Litomyšl, a to i v noci," řekla Eva Kovářová.

Nová lávka s výtahem nahradila původní nadchod z roku 1981, zajišťuje pěší bezbariérové spojení od městského úřadu do centra a zatraktivňuje cestu přes rušnou komunikaci I/35.

Smetanova lávka v Litomyšli získala Národní cenu za architekturu.
Smetanova lávka v Litomyšli získala Národní cenu za architekturu

Subtilní ocelovou konstrukci nesou masivní pilíře z pohledového železobetonu. Převýšený pylon výtahu je umístěn v ose původního schodiště a nese vlastní konstrukci lávky. Zároveň vytváří novou dominantu – věž v průhledu Ropkovou ulicí z náměstí.

"Dobrý most je jako dobrý skutek v nevlídném světě, altruistická investice do veřejného prostoru, způsob, jak propojit lidi a místa, navržený tak, aby byl příjemný na pohled i jako zážitek. Nová litomyšlská lávka je přesně taková: zcela přesvědčivá syntéza architektury, inženýrství a urbanismu, která spojuje dvě části města, něco jako novodobá verze Karlova mostu v Praze," napsala porota v hodnocení litomyšlské lávky.

Více informací o soutěži naleznete zde

Ocelovou konstrukci lávky doplňuje zábradlí z nerezové ocelové sítě s kulatým nerezovým madlem. Osvětlení lávky podporuje kontrast lehké ocelové konstrukce a pohledového železobetonu.

Moderní nadchod přes silnici I/35 je otevřený.
Smetanova lávka v Litomyšli už je otevřená. Podívejte se na to, jak se stavěla

Jednoduchý charakter stavby oživují grafiky Ivany Šrámkové na vstupech do výtahu a zadní stěně pylonu.

Moderní litomyšlský nadchod zabodoval už v krajské soutěži Stavba roku a minulý týden také vyhrála Národní cenu za architekturu v kategorii Urbanismus.