Ta prostřednictvím jedné sociální sítě nabízela k prodeji jezdecké sedlo za 9 tisíc korun. Již druhý den byla kontaktována osobou, která o sedlo projevila zájem. Tato osoba se nabízela, že veškerou administrativu zařídí a potřebuje znát pouze telefonní číslo a e-mail.

Kromě těchto informací prodávající zaslala zájemkyni i číslo svého účtu, kam měly peníze přijít. Až doteď by vše proběhlo v pořádku, kdyby inzerující nenarazila na podvodnici.

Policejní pátrání v lese. Ilustrační foto.
Čtyři pohřešovaní na Svitavsku za půlden: jeden mrtvý, dvě rozmluvené sebevraždy

Ta trvala na tom, že ji pošle emailem pokyny společně s odkazem, který měla otevřít, a pět minut nezavírat z důvodu provedení platby. “Ta měla proběhnout úspěšně, peníze ale na účet nepřišly. Jediné co přišlo, byla zpráva tvářící se jako od přepravní společnosti s tím, že transakce proběhla v pořádku a do 24 hodin budou peníze připsané na účet,” popsala situaci mluvčí policie Pardubického kraje Andrea Muzikantová.

O tom, jak rozpoznat podvod, píše přepravní společnost UPS zde

Druhý den ale přišla další zpráva o tom, že došlo ke komplikacím a peníze se zpozdí. Ten den jí také začaly chodit zprávy z banky o změnách, které ona sama neprováděla.

“Ty jí přišly jako podezřelé, proto se přihlásila do svého bankovnictví, ve kterém zjistila několik odchozích plateb na neznámé účty ve výši 140 000 korun. Poškozená na to reagovala zablokováním platební karty i svého účtu,” sdělila mluvčí.

Následující den žena navštívila pobočku své banky, aby zjistila, co se přesně stalo. Tam se mimo jiné také dozvěděla, že na její jméno někdo založil další dva účty.

Výstavba dálnice D35 v úseku Janov - Opatovec pokračuje, blíží se stavba estakády.
Stavba D35 u Svitav pokračuje. Výsuv konstrukce mostu přes I/35 začne v květnu

Z jednoho z nich se naštěstí podařilo alespoň několik desítek tisíc korun zachránit. “Trpká zkušenost s inzercí zboží jí tak vyšla na 60 tisíc korun, dodala Muzikantová.

O zkušenostech s podvodníky vypráví Youtuber na svém kanálu Jirka vysvětluje věci.

Zdroj: Youtube

Policisté v souvislosti s výše zmíněnými ale i dalšími případy podvodných jednání v on-line prostředí, kterými se každodenně zabývají, opětovně varují občany, aby byli v internetovém prostředí obezřetní, do zaslaných odkazů nezadávali přihlašovací údaje ke svému bankovnictví a hlavně si pozorně četli zprávy, které budou potvrzovat.

Co signalizuje pravděpodobný podvod?

- Na inzerát reaguje cizinec. Není moc pravděpodobné, že si někdo ze zahraničí najde český inzerát s relativně běžným zbožím.
- Kupující požaduje nestandardní způsob dopravy, např. prostřednictvím neznámé zahraniční přepravní společnosti, nebo vyzvednutí zástupcem společnosti.
- Kupující navrhuje nestandartní způsob platby. Příkladem je zajištění jeho platby "přepravní společností", která peníze uvolní, až bude složena záloha nebo bude zboží na cestě nebo platební brána, který vyžaduje údaje z platební karty prodávajícího.
- Kupující požaduje platbu přes neznámé služby různých nebankovních platebních společností nebo chce platit v kryptoměně.
- Pro připsání zaslaných peněz má být složena jednorázová platba ze strany prodávajícího, nebo se objeví se komplikace, které vyžadují zaslání platby.
- Zboží má být odesláno ještě před tím, než prodávající obdrží platbu.

Zdroj: Policie ČR

Mohlo by vás zajímat: Stavba D35 u Svitav pokračuje. Výsuv konstrukce mostu přes I/35 začne v květnu

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková