„Den dobrovolnictví v Pardubickém kraji je již tradiční akcí, jejímž záměrem je přiblížit veřejnosti význam dobrovolnictví. Jsem rád, že i letošní ročník se velmi vydařil. V krásných prostorách Klášterních zahrad panovala velmi vřelá atmosféra. Dorazila celá řada návštěvníků napříč generacemi. Ti zde mohli zábavnou formou získat užitečné informace o dobrovolnictví včetně dobrovolnické činnosti v zahraničí,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Ten spolu se starostou Litomyšle Danielem Brýdlem odměnil 36 dobrovolníků, kteří nezištně bez nároku na odměnu pomáhají tam, kde je potřeba.

Odborníci na dopravní infrastrukturu měli sraz v Litomyšli
Odborníci na dopravní infrastrukturu měli sraz v Litomyšli

Nechyběla mezi nimi ani Lucie Večeřová, která více než tři roky doučuje češtinu žákyni základní školy. Zároveň pomáhá i při zajištění potravinové či tříkrálové sbírky.

„Dobrovolnictví mi dává smysl. Inspiruje mě i k tomu, co všechno ještě můžu dělat jinde a pro někoho jiného. Nebudu lhát, dělá mi to dobře, když vidím, že někomu pomůžu nebo je spokojený,“ uvedla Lucie Večeřová, která s dobrovolnictvím začala už na základní škole.

Organizátoři festivalu Smetanova Litomyšl dostali cenu za zásluhy o Pardubický kraj
Organizátoři Smetanovy Litomyšle dostali cenu za zásluhy o Pardubický kraj

„Tehdy jsme měli možnost místo češtiny chodit číst seniorům do domova důchodců, který byl nedaleko základní školy. Jezdila jsem na tábory a ani jsem nevěděla, že vykonávám dobrovolnickou činnost. Nakonec jsem skončila se školou a potřebovala jsem něco dělat, než si najdu práci. Dávalo mi smysl se zaregistrovat jako dobrovolník, a tak jsem se dostala do dobrovolnického centra, s kterým dodnes spolupracuji,“ popsala svou cestu mladá dobrovolnice. Ta pravidelně pomáhá každé pondělí žákyni páté třídy základní školy, a to nejen s doučováním češtiny.

„Kromě doučování si spolu povídáme a trávíme spolu čas i o prázdninách. Navázaly jsme moc hezký přátelský vztah. Mám radost, když vidím, jak se slečna posouvá a těší mě, že na tom mám nějaký podíl,“ podotkla aktivní účastnice Dne dobrovolnictví, kde nabízela možnost zahrát si nejrůznější deskové hry.

Projděte se po naučné stezce okolo hradeb v Poličce
TIP NA VÝLET: Projděte se po naučné stezce okolo hradeb v Poličce

„Den dobrovolnictví byla moc příjemná akce. Přišlo hodně lidí, u kterých bylo vidět, že je dobrovolnictví zajímá. Čím víc lidí o něj projeví zájem, tím lépe,“ dodala Lucie Večeřová.

„Zažili jsme tady spoustu zážitků, načerpali řadu užitečných informací. Určitě se nám to bude do budoucna hodit,“ shodli se studenti Obchodní akademie a Střední odborné školy cestovního ruchu Choceň.

Smetanova výtvarná Litomyšl se již začíná rýsovat. Přivítala první díla
FOTO: Smetanova výtvarná Litomyšl se již začíná rýsovat. Přivítala první díla

Kromě prezentace dobrovolnických center působících v Pardubickém kraji potěšil i bohatý doprovodný program. Nabídl například vystoupení Mateřské školy v Líbánkách, žáků Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Litomyšli či pěveckého sboru KOS.

„Den dobrovolnictví poskytl mnoho příležitostí pro zajímavá setkání, ať už s kolegy z ostatních dobrovolnických center nebo s návštěvníky z řad studentů, kterým jsme se snažili představit možnosti, jak se zapojit do dobrovolnických aktivit v Pardubickém kraji,“ prohlásila koordinátorka Dobrovolnického centra Koalice nevládek Pardubicka Lucie Křivková. „Byla jsem mile překvapena, jaké povědomí o dobrovolnictví mají už děti na základních školách,“ doplnila Lucie Křivková.

Vizualizace hotelu, který do vily Klára navrhují sourozenci Miroslava a Martin Kubíkovi.
Z boje o vilu Klára v Litomyšli odstoupil zájemce. Poliklinika vypadla ze hry

„Osobně si cením toho, že se mohu potkávat s tak skvělými, inspirativními a pozitivně naladěnými osobami, jako jsou dobrovolníci. Vážím si každé hodiny, kterou bez nároku na odměnu věnují druhým,“ uzavřela koordinátorka dobrovolníků Dobrovolnického centra Farní charity Litomyšl Veronika Peterková.

Mohlo by vás zajímat: Víkendové tipy na Svitavsku: Na jídlo do Litomyšle a za pohádkou do Třebové

Zdroj: Deník