Nejenom kvůli tomu do Janova zamířil před Velikonocemi hejtman Martin Netolický. V rámci pracovních cest po regionu se starostou Lubošem Jiskrou řešil také další realizované a připravované projekty.

„Janov, a to je zásluha současného i minulého vedení, dlouhodobě patří k obcím, které velice dobře využívají dotační tituly a odpovědně hospodaří. Díky tomu si teď mohou dovolit rekonstruovat školku za více než 30 milionů korun, a to v případně jedné etapy kompletně ze svého rozpočtu,” sdělil hejtman Martin Netolický.

Rozbahněný terén na D35 mezi Litomyšlí a Svitavami
Ve fotkách z dronu: Stavbaři na D35 u Janova zápasí s všudypřítomným bahnem

Vysvětlil, že možnosti kraje jsou omezené, ale pokusí se pomoci s další fází rekonstrukce budovy částkou 600 tisíc korun.

„Na stavbě jsme se byli podívat a vzniká tam skutečně hezké prostředí nejenom pro děti, ale i pro personál školky. Dojde ke kompletnímu předělání vnitřních prostor a výraznému zlepšení dispozic,“ dodal Netolický.

Naučit děti číst dříve, než půjdou do školy, může být i svízelným problémem. Především, pokud mají problém s koncentrací a neposedí.
Má dítě umět číst už ve školce? Odborníci řekli, co je lepší

V Janově se do rekonstrukce školky pustili po debatě, zda má smysl budovu vůbec opravovat a zda by nebylo lepší rovnou postavit novostavbu. „Jsem rád, že jsme se nakonec vydali touto cestou. Pokud bychom postavili nový barák, tak budeme mít v obci velkou starou nevyužívanou budovu, která bude dál chátrat. Takže jsme si vybrali těžší, ale já věřím, že správnou cestu,” řekl janovský starosta Luboš Jiskra.

Starosta sdělil, že děti jsou zatím v náhradních prostorách a rádi by měli vše do roku 2025 hotové.

„Zatím máme přislíbenou spoluúčast z Místní akční skupiny Litomyšlsko a Operačního programu Životní prostředí, jedná se o necelých 40 % celkových nákladů. Příspěvek Pardubického kraje nám pomůže, a pokud vše vyjde, budeme za něj moc rádi,“ dodal Jiskra.

Zeditovaná tisková zpráva Pardubického kraje.