Svojanov u Poličky bude mít od 1. července nové vedení, a to kastelánku Pavlu Štusákovou. „Do výběrového řízení se přihlásilo jedenáct zájemců o místo kastelána na hradě Svojanov,“ uvedla mluvčí Poličky Naděžda Šauerová.

Zvítězila Pavla Štusáková, která na Svitavsko míří z jižní Moravy. Na Svojanov přijde ze státního zámku Lysice, kde dosud pracovala jako správkyně depozitáře. Na hradě bude nová kastelánka také bydlet stejně jako Miloš Dempír.

„Ráda bych ze Svojanova vytvořila příjemné místo, kde budou spokojení zaměstnanci připravovat milé zážitky příchozím návštěvníkům,“ řekla Pavla Štusáková.

Miloš Dempír přišel na Svojanov před sedmnácti lety jako sedmadvacetiletý mladík. Měl velké plány a ty se mu podařilo naplnit. Návštěvnost hradu vytáhl těsně před covidem na neuvěřitelných 80 tisíc návštěvníků za rok a předběhl tak i zámek v Litomyšli, který je na seznamu památek UNESCO.

„Svojanov byl zanedbaný a já jsem to bral jako velkou výzvu. Baví mě budovat a zachraňovat památky,“ vzpomínal Miloš Dempír na své začátky na Svojanově. Za sedmnáct let areál hradu kompletně opravil, vytvořil nové expozice, obnovil konírnu v předhradí nebo hradní zahradu.

V záchraně památek bude pokračovat, ale už na severu Čech, kde koupil před čtyřmi lety zámek Poláky. „To bude rekonstrukce až do smrti,“ podotkl Dempír. Po odchodu ze Svojanova otevře na Polákách první část svého zámku veřejnosti. Se Svojanovem se rozloučí poslední červnový víkend velkou slavností u příležitosti 800 let od vzniku hradu.