Rudolf Burda novému „památníku“ litomyšlského rodáka propůjčil tvar koule z vysoce leštěného nerezového materiálu. Čistý, minimalistický tvar díla protíná ve výšce očí nakloněný tubus barevných skel mířící k nebi.

„Odmalička bydlím u Mladé Boleslavi a už jako kluka mě rodina brala do obory v Jabkenicích, kde strávil Bedřich Smetana poslední roky svého života. Je tam krásná soustava rybníků a starých dubů, magické místo,“ zmínil umělec Rudolf Burda, kde čerpal inspiraci pro své dílo.

Slavnostní otevření rodného bytu Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru v Litomyšli.
Jak žili Smetanovi? Rodný byt Bedřicha Smetany doplnil unikátní klavír Petrof

Myšlenka vytvořit dílo k výročí Bedřicha Smetany se zrodila před dvěma lety. I rozměry památníku jsou symbolické. „Je to veliká nerezová koule o průměru 224 centimetrů, v čísle je zakletý rok vzniku a je tvořena z vysoce leštěného nerezu. Tvarem prochází tubus směřující k vesmíru a ke hvězdám, kam všichni směřujeme. Tubus má průměr 50 centimetrů a v něm jsou implantované barevné plochy z českého skla. Spodní je zelená jako inspirace českou přírodou, prostřední pruh je z modrého skla jako vodní hladina, horní pak žlutý jako slunce a energie. Na spodek díla jsem využil žulu z Afriky, která má nádhernou čistou barvu,“ popsal své dílo Burda.

Výtvarník Rudolf Burda je výraznou osobností současné umělecké scény. Vystudoval SUPŠ v Turnově, poté absolvoval stáž v Kalifornii, kde vytvořil ocelové objekty do rezidencí v Beverly Hills. Typický je pro Rudolfa Burdu minimalismus a práce se základními geometrickými tvary. Velkou inspiraci nachází ve vesmíru.

Proměna parku ve Svitavské nemocnici má začít v září
Proměna parku ve Svitavské nemocnici má začít v září

Jeho nejznámější instalací ve veřejném prostoru je Big Rotation, které vytvořil pro společnost Leica před centrálu v německém Wetzlaru. Burdovy díla najdete v soukromých sbírkách královské rodiny v Bahrajnu či u sultána Malajsie.