Šestatřicetiletý Zdeněk Král se zúčastnil Světových policejních a hasičských her už podruhé. A stejně jako minulý rok si v pondělí z Kanady dovezl několik cenných kovů. 

Začátek her patřil závodům TFA (z anglického „Toughest Firefighter Alive“, volně přeloženo „Nejtvrdší hasič přežívá“), které se snaží přiblížit k reálným zásahům. Závod se skládá ze čtyř úseků a závodník běhá v plné zásahové výstroji i s dýchacím přístrojem na zádech. Postupně musí například vylézt na věž a do cíle donést figurínu, která váží 80 kilogramů. 

V této kategorii jsme nejprve závodil jako jednotlivec a bral jsem stříbrnou medaili,“ pochlubil se svým výsledkem Král, který je profesionálním hasičem ve Svitavách od roku 2019. 

V Bystrém se koná již 18. ročník Řezbářského sympózia.
Z kmene stromu pes nebo pták? Řezbáři v Bystrém „zachraňují“ dřevo před spálením

Stejný závod absolvoval také jako tým. Zdeněk Král běžel první úsek, druhý a třetí úsek patřil jihočeským závodníkům Michalu Brousilovi a Davidu Kubišovi, štafetu zakončil Marek Víšek z Pardubic. „Bohužel jsme dostali pětivteřinovou penalizaci za dotknutí se kuželu,“ povzdechl si. Zlato měli hodně blízko, nakonec brali zase stříbro. „Už se s tím nic nedá dělat. O tom jsou ty závody. Je to o chybách, preciznosti a o tom, jak má kdo natrénováno. Nikdo nikomu nic nevyčítal,“ prozradil Král, který je dobrovolným hasičem od svých patnácti let.

V dalších závodech museli zdolat 40 pater vysokou budovu v plné výstroji s těžkými zásahovými botami a dýchacím přístrojem na zádech, ze kterého pomocí masky dýchali vzduch. Jako jednotlivec obsadil třetí místo, ale jako tým tento závod ovládli a odvezli si zlato. „Ten výběh byl pro mě nejtěžší, jak psychicky, tak fyzicky. Člověk si musí v hlavě rozvrhnout síly, aby nepřepálil začátek a zároveň se příliš nešetřil,“ zamyslel se.

Jeho kolegové hasiči ze Svitav mu umožňují veškeré trénování a občas za něj musí i sloužit směny. „Obrovské díky patří mé rodině, kolegům ze směny a všem, co mi fandí,“ řekl po návratu ze zámoří.

Voda, bláto, překážky. To vše museli zvládnout gladiátoři v Pardubicích. V parku Na Špici se běžel závod Gladiator Race.
VIDEO: Voda, bláto, překážky. To vše museli zvládnout gladiátoři v Pardubicích

Na soutěže se připravuje celoročně. „V zimě se převážně věnuji posilovně. Se začátkem soutěží trénuji výběh schodů. Dvakrát týdně chodím na Vírskou přehradu, kde je asi 240 schodů, které vybíhám se zátěží,“ prozradil Král, který ročně odjede okolo 12 soutěží.

Sotva se vrátil a už má na programu další závody, a to v Doubravici nad Svitavou, které jsou součástí Moravské ligy TFA. Ta se snaží mimo jiné podporovat pacienty dětské onkologie. „Jednou byly na závodech dokonce zdravotní sestřičky, které odebíraly krev a vy jste se pak mohl registrovat jako dárce kostní dřeně,“ zavzpomínal. 

Jeden ze závodů ligy pořádá Král i v Trpíně, kde bydlí. „Letos jsem se jich nemohl kvůli jiným závodům zúčastnit, a tak to za mě oddřeli dobrovolní hasiči z Trpína,“ sdělil s vděkem.