"Uteklo hodně let a stadion není dokončený. My jsme na to neměli peníze. Stadion jsem dokončili ze 70 procent. Asi dva roky nazpátek spadla ze stropu vata, to nás vyděsilo. Byla nasáklá vodou. Voda snižuje únosnost konstrukce střechy," řekl Martinů.

Město po zjištění, že je nasáklá střešní izolace, nechalo zpracovat projektovou dokumentaci. Firmy ucházející o zakázku se proti projektu ohradily, podle nich neodpovídal současným normám. Tendr proto město zrušilo a začalo znovu. Druhý projekt by byl patrně finančně únosný, ale normy by nadále nesplňoval. Podle starosty šlo o akceptovatelný kompromis.

Polička. Ilustrační foto
Polička má rekordní rozpočet. Miliony půjdou na Svojanov i zimní stadion

"Další projektanti vymysleli, abychom nemuseli nic bourat, že halu vyztuží, ale stále to nebude splňovat současné normy. Opravu podmíní instalací monitorovací techniky, která měří sníh," sdělil Martinů.

Město vyčlenilo na opravu stadionu 40 milionů korun v rozpočtu a schválilo projekt. Opozice po čase zjistila, že ani druhá varianta nenabízí trvalé řešení a nesplňuje současné normy zatížení. Podle starosty Martinů se z toho stalo politické téma. Ve čtvrtek se kvůli stadionu koná mimořádné zastupitelstvo. "Chceme zadat kvalitní projekt, chceme znát cenu investice a rádi bychom, aby byl výsledek dlouhodobý a bezpečný, nechceme dočasné řešení," řekl ČTK opoziční zastupitel Jiří Trávníček.

Na zámku v Litomyšli pokračuje kompletní rekonstrukce. Kastelán Petr Weiss chystá řadu novinek a také třetí prohlídkovou trasu.
Sgrafita na zámku v Litomyšli čeká obnova. Kastelán připomene návštěvu císaře

Zastupitelstvo se má podle něj sejít, aby schválilo kompletní opravu střechy, tedy zesílení konstrukce, která by splňovala české normy. Díky tomu bude moci sloužit další desetiletí. Opozice také upozorňuje na to, že stadion stále není modernizovaný. "Měly by se vyřešit tři palčivé věci, technologie, zateplení a vzduchotechnika. V rozpočtu ale nejsou peníze, aby se tohle všechno udělalo," dodal Trávníček.

Stadion má každý rok před zimou posudek, který schvaluje jeho provoz. Kdyby hodně sněžilo, město musí sníh ze střechy shazovat, aby ji nezatěžoval. Stejně tak tomu bylo například na konci loňského roku. 2. prosince 2023 museli hasiči na střechu stadionu, aby zlikvidovali všechen sníh. Psali jsme o tom také u nás.

Polička má historicky nejvyšší rozpočet ve výši více než 630 milionů korun, z toho 285 milionů tvoří investice. Psali jsme přehledně u nás. Základní změnou, se kterou město pro tento rok musí počítat, jsou příjmy z městských lesů.

Zeditovaná zpráva ČTK a archiweb.cz.