Program začne pátečním koncertem projektu Dorota Barová Trio. Violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová, známá především z dua Tara Fuki, či jazzové kapely Vertigo, má v současné době na kontě dvě autorská alba: debutové Andělem oceněné album ILUZJA a současnou novinku DOTYK. Nové album přináší kolekci písní, které nahrála v triu s kytaristou Miroslavem Chyškou (Illustratosphere, J.A.R.) a baskytaristou Milošem Klápštěm (Aneta Langerová). A právě v této sestavě zavítá Dorota Barová i k nám - předestřít lyrické tóny svých intimních písní.

Ve druhé části večera pak uslyšíme kapelu Ochepovsky Project. Žánrově nezařaditelná tvorba souboru mísí prvky jazzu, neo-soulu, hip hopu i popu. Sestava, která v sobě vždy koncentrovala vynikající hráče české jazzové scény, se postupně ustálila na formaci: cellista Šimon Marek, trumpetista Miroslav Hloucal, saxofonista a klarinetista Petr Kalfus, klávesista Jan Aleš, baskytarista Ondřej Hauser a bubeník Michal „Kolouch“ Daněk. Od roku 2021 vystupuje s kapelou turecká zpěvačka ILÆY. Po osmi letech činnosti kapela bohužel ukončuje svou kariéru a loučí se s fanoušky třemi posledními koncerty. Máme štěstí, že jednou z těchto tří zastávek je i naše Fabrika.

Víkendové akce na Svitavsku. 19. týden 2024
Víkendové tipy na Svitavsku: Do Pohádkového lesa, na hokej nebo na country

V sobotní podvečer se v Tyjátru potkáme s duem HLASkontraBAS. Jeho zakladatelka, Ridina Ahmedová, získala za svůj sólový projekt Hlasokraj ocenění Next wave v kategorii Objev roku 2023. V roce 2006 vyšlo úžasné sólové CD Hlasem. V současné době vystupuje občas sama, především ale v duu s basistou Petrem Tichým jako HLASkontraBAS.

Festivalové zahrady v Litomyšli
Festivalové léto na Svitavsku přinese Smetanovu Litomyšl, Queenie nebo Abba Show

Sobotní večer je pak věnovaný hlavnímu koncertu festivalu - Petr Hapka a jeho potměšilí hosté. Jedná se o poctu skladateli filmové i populární hudby, zpěvákovi a muzikantovi Petru Hapkovi. Koncert připomene nejen ranou písňovou tvorbu pro Hanu Hegerovou, ale také jeho spolupráci s největším tvůrčím partnerem Michalem Horáčkem. Ke spolupráci jsou přizvané osobnosti, které Hapkovy písně interpretovaly v jeho posledním velkém projektu Kudykam. V alternacích vystoupí Kateřina Marie Tichá, Petra Hřebíčková, Hana Holišová, Lenka Nová, Ondřej Ruml, Veronika Khek Kubařová, Jan Maxián, Jan Sklenář, Xavier Baumaxa, Naďa Válová, Jana Lota a další. Zpěváky doprovodí orchestr sólistů v nastudování Petra Maláska.

Po skončení koncertu proběhne jam session v Tyjátru. Ten je koncipován jako prezentace práce účastníků jazzových dílen Jazzpot 2024, které povedou hudebníci z jazz/fusion kapely Blue Apple, což ale neznamená, že si nemůžete přijít zahrát na jeviště spolu s nimi.  A kdybyste se chtěli dozvědět o dílnách více nebo se do nich přihlásit, můžete tak učinit přes webové stránky: kultura-svitavy.cz/jazzpot. Hlasovou dílnu pro nás povede sama Ridina Ahmedová. Tak přijďte, rozhodně to bude stát za to.

Tisková zpráva festivalu

Mohlo by vás zajímat: Festivalové léto na Svitavsku přinese Smetanovu Litomyšl, Queenie nebo Abba Show

Zdroj: Smetanova Litomyšl