Důvodem uzavírky silnice I/35 u Svitav je druhá etapa opravy tohoto hlavního tahu. Nyní dělníci pracují v úseku mezi Spáleništěm a novým kruhovým objezdem poblíž Opatovce.

„Frézujeme vrstvy silnice do hloubky asi osmnáct centimetrů. Důvodem opravy bylo silné poškození vozovky. Tvořily se tu výmoly a silné trhliny. Diagnostický průzkum už nepovoloval další provozování silnice v takovém stavu,“ vysvětlil Stanislav Král, vedoucí oddělení výstavby pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

Křižovatku Spáleniště u Svitav čekají výrazné změny.
U Svitav od pondělí pozor! Silnice I/35 bude zavřená, staví se tu lego kruhák

V pondělí pak dojde na výstavbu nového kruhového objezdu na křižovatce Spáleniště u Koclířova. Hotový bude do 10. května. „Během této doby zůstane uzavřený výjezd na Koclířov a provoz bude řízen kyvadlově. Okružní křižovatku vytvoříme z plastových dílů systému lego. Půjde o provizorní řešení, abychom byli schopni analyzovat, jak se bude doprava vyvíjet díky nové okružní křižovatce,“ doplnil Král.

Pokud se nový kruhák osvědčí, bude tady za několik let osazena stabilní okružní křižovatka. Mezitím se však otevře dálniční úsek D35 Janov – Opatovec. Hlavním kritériem pro trvalou okružní křižovatku je podle odborníků plynulost dopravy v dotčeném úseku.

Křižovatku Spáleniště u Svitav čekají výrazné změny.
Konec hazardu. Křižovatka Spáleniště na I/35 u Koclířova dostane kruháč

„Není na to tabulkový systém, jde opravdu o vyhodnocení plynulosti. Podobná provizorní křižovatka je v Lačnově a tam máme pozitivní zkušenosti,“ podotkl Král. V Lačnově zůstane lego kruhový objezd ještě rok nebo dva a není vyloučené, že ho následně nahradí trvalá stavba.

Po pětatřicítce okolo Svitav projede denně zhruba třicet tisíc aut. Prozatím jde o hlavní spojnici Čech a Moravy.

Mohlo by vás zajímat: Speed Marathon je tu. Víme, kde bude v pátek policie měřit na Svitavsku

Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková