Peklo na pětatřicítce začalo. Dopravu ztěžuje výstavba dálnice D35 u Svitav a navíc v pondělí začala uzavírka I/35 pod tunelem Hřebeč. „Šílené. Do Moravské Třebové jezdit ze Svitav přes Lanškroun. To zase někdo fakt myslel,“ rozčiloval se šofér Karel Horák.

Dobrá zpráva přišla pro některé řidiče v úterý. Vedení Moravské Třebové vyjednalo výjimku pro rezidenty, dopravní obsluhu a lidi, kteří do Moravské Třebové jezdí za prací. Ti všichni v autech do 3,5 tuny mohou nově jezdit přes Boršov.

„Už když jsme se seznámili s objížďkami, věděli jsme, že to bude velká komplikace pro spoustu lidí i okolní obce, kudy vedou objížďky, třeba Křenov. Od prvního dne jsme měli spoustu telefonátů a dotazů, lidé nevěděli, kudy mají jet. Proběhlo jednání a došlo k úpravě tras. Naši rezidenti už nemusí jezdit 35 kilometrů navíc přes Lanškroun. Taková objížďka není úplně jednoduchá, přes Boršov to je výrazná úleva,“ vysvětlil místostarosta Moravské Třebové Václav Dokoupil.

Více informací o omezení naleznete na webu Moravské Třebové.

Od Moravské Třebové na Svitavy jezdí auta po silnici I/35, zpátky musí přes Lanškroun, místní nebo dopravní obsluha nově přes Boršov. Ve vesnici však dělá namátkové kontroly policie a už udělila i pár pokut. „Při kontrole je potřeba se prokázat pomocí občanského průkazu s vyznačeným trvalý pobytem nebo dokladem potvrzujícím místo výkonu práce,“ doplnila mluvčí Moravské Třebové Lucie Krčmářová.

Dopravní peklo se týká i dalších vesnic, to přiznává i náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš. „Je to šrumec. Auta mají jezdit přes Lanškroun. Navíc jsme museli na 34 dní pustit kamiony do Pohledů. Jinak to nešlo, je tam sice asi tři roky nová silnice, ale už máme hlášené nějaké vylomené obrubníky, ale je to jednosměrně. No pustili. Ředitelství silnic a dálnic hledalo objížďky, dlouho jsme řešili kudy dopravu pustit, tohle je nejmenší bolest,“ řekl Michal Kortyš.

Silnice v Pohledech je však podle něho dobře opravená, takže se nepohne. Potíže mohou však i tak nastat. „Problémy přijdou, až začnou žně, tak tam musí najet kombajny. To pak budeme muset řešit,“ dodal Kortyš. To v nedaleké Kunčině prožívají místní lidé horké chvilky. "Už dnes bylo ve vsi přejeto tolik zvířat, a to nechci domyslet, co se při takové vytíženosti silnice přes naši obec může stát. Řidiči nemají žádný respekt, nedodržují rychlost," postěžovala si Zuzana z Kunčiny. Přes obec však oficiální objízdná trasa nevede, šoféry sem však svede navigace. "Odeslali jsme dopravnímu inspektorátu policie ve Svitavách požadavek na zvýšený dohled nad provozem na pozemní komunikaci III/368 23, a to v úseku Dětřichov – Nová Ves – Kunčina – Moravská Třebová. Jedná se zejména o kontrolu dodržování dopravního značení a zamezení nepovolených vjezdů vozidel nad 3,5 tuny na danou komunikaci," sdělil starosta Kunčiny Miroslav Kubín.

Rekonstrukce silnice I/35 pod Hřebečským tunelem je naplánovaná do 26. srpna. Investorem oprav je Ředitelství silnic a dálnic ČR, stavební práce probíhají za částečného dopravního omezení.

Objízdná trasa pro osobní automobily směr Svitavy-Moravská Třebová

- Přes Lanškroun 8.7.-26.8.

Objízdná trasa pro osobní automobily směr Moravská Třebová-Svitavy

- od 8.7.-1.8. po stávající I/35

- 2.8.-11.8. přes Boršov

Objízdná trasa pro nákladní automobily 8.7.-26.8. ( mimo termín úplné uzavírky )

- Moravská Třebová-Svitavy po stávající I/35

- Svitavy - Moravská Třebová přes Pohledy a Křenov

Objízdná trasa pro nákladní automobily / úplná uzavírka 2.8.-11.8.

- Moravská Třebová - Svitavy přes Zábřeh, Štíty, Lanškroun

- Svitavy - Moravská Třebová přes Pohledy a Křenov

Objízdné trasy budou značeny přechodným dopravním značením, tranzitní kamionová doprava bude vedena mimo město Moravská Třebová. Závěrečná fáze oprav bude spojena s několikadenní úplnou uzavírkou v termínu 2.8.-11.8.2024.

Autobusová doprava, rezidenti a dopravní obsluha Boršov, Moravská Třebová projedou uzavírku díky dodatkové tabuli ve směru Svitavy- Moravská Třebová, přes Boršov i v době částečné uzavírky.

Autobusová doprava:

od 8. 7. do 1. 8. 2024 a od 12. 8. 2024 do 26. 8. 2024

- Uzavírkou silnice bude dotčena dopravní obslužnost zajišťována linkou 680800 (dopravce BusLine Pardubicko s.r.o.) 721852 (dopravce RETROBUS Line, s.r.o.)

Objízdná trasa – částečná uzavírka:

- Směr Svitavy pojede po stavbě střídavě v pravém a levém jízdním pruhu

- Směr Moravská Třebová ze silnice I/35 v Hřebči po sil.III/36826 přes Boršov na sil. II/360 do Moravské Třebové a dále po trase linky

- Po dobu uzavírky nejsou garantovány žádné přestupní vazby a návaznosti. 

od 2. 8. do 11. 8. 2024

- Uzavírkou silnice bude dotčena dopravní obslužnost zajišťována linkou 680800 (dopravce BusLine Pardubicko s.r.o.) 721852 (dopravce RETROBUS Line, s.r.o.)

Objízdná trasa – úplná uzavírka:

- ze silnice I/35 v Hřebči po sil. III/36826 přes Boršov na sil. II/360 do Moravské Třebové a dále po trase linky. Objízdná trasa je obousměrná.

- Po dobu uzavírky nejsou garantovány žádné přestupní vazby a návaznosti