Zdravotníci čtyřem pacientům diagnostikovali nejčastěji se vyskytující zelený zákal otevřeného úhlu a zahájili léčbu. U šestnácti lidí zachytili podezření na zelený zákal ke sledování. U dalších dvou lidí zdravotníci identifikovali šedý zákal.

Vzpomeňte na historickou Litomyšl, díky starým pohlednicím
FOTO: Vzpomeňte na historickou Litomyšl, díky starým pohlednicím

„Nejrozšířenější je glaukom otevřeného úhlu. Ten je záludný, protože je bezpříznakový. Pacient vlastně ani nevnímá, že se mu postupně zužuje zorné pole,“ prozradil primář očního oddělení Litomyšlské nemocnice Vladimír Líška.

Glaukom, známý také jako zelený zákal, je onemocnění, které člověk ani nemusí zaznamenat, ale které může vést až k oslepnutí.

„Dalším je glaukom uzavřeného úhlu. Ten způsobuje blok v komorovém úhlu. Říká se tomu akutní záchvat zeleného zákalu. Pacient zvrací, bolí ho hlava. Existují také sekundární glaukomy, které vznikají následkem jiných onemocnění či po operacích. Každý typ glaukomu má jinou léčbu,“ dodal primář Líška.

Zelenému zákalu se předcházet nedá. Je to spíš nemoc lidí vyššího věku a je dán rodinnou dispozicí nebo dalšími přidruženými onemocněními.

Památkou roku 2023 je Kaple Bolestné Matky Páně v Jevíčku
Památkou roku je obnovená kaple v Jevíčku i oranžerie u zámku v Letohradu

Prevence je klíčová. Čím dříve se zelený zákal odhalí, tím lépe. Nestačí si nechat změřit dioptrie v oční optice. Lidé by si už od svých čtyřiceti let měli pravidelně nechat kontrolovat oči u odborníků, kde vyšetření zahrnuje měření nitroočního tlaku a zhodnocení zrakového nervu.

Zeditovaná tisková zpráva Nemocnice Pardubického kraje.