Mechanický betlém lidé viděli v muzeu v celé své kráse poprvé vloni o adventu, pak ho však zahalila stěna. Návštěvníci se na malované figury a stavby zadívají zase o první adventní neděli.

„Betlém byl celý rok na svém místě a zakrývala ho stěna. Když jsme ho odkryli, tak jsme vyměnili částečně mech v betlému, aby byl pěkně zelený. Také jsme museli prohlédnout a promazat mechaniky. Samozřejmě jsme udělali zkušební provoz, abychom zjistili, jestli vše funguje, jak má. Kolega chodil s olejíčkem a vše zkontroloval. Všechno šlape,“ vysvětlil ředitel svitavského muzea Hynek Stříteský.

Velký svitavský mechanický betlém je po 10 letech celý zrestaurovaný. Měří 15 metrů a vysoký je 2,5 metru.
Stovky figur a desítky mechanik. Obnova svitavského betlému trvala deset let

Muzejníci navíc připravili pro návštěvníky nové informační letáky a pracovní list pro děti. Nejmenší návštěvníci si budou muset pečlivě celý betlém prohlédnout, aby odpověděli na záludné otázky. Kdoví, jestli je v betlému třeba opice nebo kočka…

V současné době se nachází betlém v přízemí svitavského muzea, ale je to jen dočasně. Město totiž finišuje s projektem na stavbu Muzea betlémů, které vznikne z nevyužívané budovy vedle Ottendorferovy knihovny. „Pracujeme na projektu, do konce roku má architekt odevzdat výkaz výměr, abychom mohli na začátku roku vypsat soutěž na zhotovitele stavby. Držíme se stále původního plánu, že Muzeum betlémů otevřeme v roce 2027,“ dodal Stříteský. Náklady na realizaci jsou okolo 130 milionů korun.

MUZEUM BETLÉMŮ. Unikátní projekt nabídne prostor pro svitavský betlém a další mechanické betlémy z regionu.
Muzeum betlémů má oživit centrum Svitav, turisty přitáhne věž

Ústředním betlém celého muzea bude právě Velký svitavský mechanický betlém, jedná se o soubor několika betlémů, které ve městě zůstaly po odsunu německého obyvatelstva. Nejstarší figurky pocházejí z konce 18. století, nejmladší pak z roku 1942.

V letech 2012 až 2022 prošel betlém kompletní rekonstrukcí. Zrestaurovány jsou všechny figury, budovy, dáliny i pohybové mechanismy. Restaurátor a betlémář Kamil Andres sestavil betlém do nové kompozice. Svitavský betlém je větší než známý třebechovický. Má zhruba 15 metrů a na rozdíl od třebechovického je barevný. Obsahuje 665 figur a budov a 62 pohyblivých mechanik. Je výjimečný i tím, že má celou andělskou hudbu.