Místní patriot, někdejší novinář a bývalý cyklistický reprezentant MIROSLAV MOTYČKA  se rovněž půjde podívat na hlavu státu, která dnes dorazí do Pardubic. Nebude to ovšem žádná zvláštní událost. Přece jen těch prezidentů za svůj život už pár viděl.

„Stále mám v paměti toho prvního – Tomáše Garrigue Masaryka. Babička mě vzala s sebou, když tehdy zavítal do Dolní Rovně. Tu slávu si pamatuji dodnes," vybavuje si Miroslav Motyčka.
Silnou vzpomínku má někdejší sportovec i na Antonína Zápotockého. „V první polovině 50. let minulého století  jsem pravidelně jezdil do Hradce Králové na fotbal. Měl jsem tam mnoho kamarádů, a tak jsem se za nimi byl podívat i na 1. máje. Tehdy tam byl přítomen i prezident Zápotocký. V průvodu se provolávala různá komunistická hesla, a tak se právě i od fotbalistů čekalo, že budou volat: „Ať žije Zápotocký!". Jenže oni volali: „Ať žije Bican!" To byl tenkrát velký malér," líčí Miroslav Motyčka.

Před mnoha lety se potkal i s Milošem Zemanem. Ani jeden z nich ale v tu dobu netušil, že by se mohli ještě někdy vidět či potkat. „Byl jsem asi před 50 lety, jako mladý novinář, pracovně na přehlídce dechových hudeb v Kolíně. Vzpomínám si, že jsem měl na sobě novou bundu, kterou jsem opatroval jako oko v hlavě. Když jsem tam tak seděl na lavičce, tak se vedle mě posadil mladík, který neustále kouřil a cigaretu měl tak blízko mé nové bundy, až jsem se bál, že mi ji propálí. Tak jsem ho na to upozornil a následně jsme se dali do řeči a představili se. Byl to Miloš Zeman…"

Miroslav Motyčka se pak potkal ještě s mnoha dalšími prezidenty. „Asi nejvíce si pamatuji na Václava Havla. V Pardubicích byl několikrát. I když on byl také silný kuřák a já, jako sportovec, jsem tyto lidi moc nevyhledával…"
Poslední komunistické prezidenty – Gustáva Husáka a Ludvíka Svobodu Miroslav Motyčka naživo neviděl. Má ale „skalp" jiného obdobného pohlavára – prezidenta Kuby!  „Bylo to někde u Nasavrk. Fidel Castro sem přijel na pozvání na střílení bažantů," uzavírá bohaté vzpomínky Miroslav Motyčka.