S městem developer jedná o pronájmu a pozdějším prodeji pozemků delší dobu. „Pozemky města jsme nabídli investorům už loni. Přihlásil se jediný zájemce, společnost M. S. Blanenská. Od té doby jsme s nimi ladili smlouvy. Ohledně pronájmu, prodeje a věcných břemen a dalších majetkových vztahů," řekl blanenský místostarosta Jiří Crha.

Dodal, že na základě tohoto jednání zveřejňují Blanenští nabídku pozemků na Poříčí podruhé. „Protože jsme některé body původního záměru upravili, musíme ze zákona záměr vypsat znovu," uvedl.

Investoři mohou nabídky posílat na radnici do desátého dubna. Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost se zatím jiný zájemce kromě společnosti M. S. Blanenská nepřihlásil. Loni nabízelo město u řeky Svitavy plochu o výměře asi šestatřiceti tisíc metrů čtverečních. Nyní je to zhruba třicet tisíc. „V novém záměru je bod, že investor může volnou plochu zastavět ve dvou etapách. Upřesnili jsme i opatření a sankce ze strany města, kdyby projekt developera zkrachoval," uvedl Marek Štefan, vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje.

V podmínkách záměru stojí, že investor vedení města předloží podepsaný návrh dohody se Zerou Rájec o ukončení pronájmu městských pozemků. Ke dni nabytí právní moci územního rozhodnutí nebo nejpozději do konce července příštího roku. Pozemky město developerovi prodá až po dostavění nových obchodů. Minimálně za tisíc korun za metr.

Menší plocha

Podle jednatele M. S. Blanenská Zdeňka Přichystala nová nabídka města investorům pro developerskou společnost nic zásadního neznamená. „O lokalitu máme stále zájem, jen o menší plochu. Nechceme kupovat trávník u řeky, na kterém by nic nebylo a museli jsme se o něj starat. Jedním z klíčových bodů bylo vyřešení majetkoprávních vztahů se Zerou, která má pozemky od města pronajaté. Měla předkupní právo a na pozemcích vlastní skleníky a další stavby. S nimi už smlouvu máme delší dobu. Jinak bychom do toho nešli," dodal Přichystal.

Další postup ohledně pronájmu a pozdějšího prodeje pozemků bude řešit blanenské zastupitelstvo koncem dubna. Kdy přesně původní skleníky zmizí a vystřídají je obchody, zatím není jasné. Bude to s největší pravděpodobností až příští rok. Podle informací z úřední desky města Blanska má investor začít stavět nejpozději do osmnácti měsíců od vydání stavebního povolení. „Samozřejmě máme harmonogram projektu ve smlouvách nachystaný, ale nebudu to teď komentovat a od pasu střílet termíny. Dokumenty nemám před sebou," dodal Přichystal.

Vyjádření zástupců společnosti Zera Rájec se Blanenskému deníku Rovnost nepodařilo včera získat. V současnosti pracuje ve sklenících necelá dvacítka lidí. „Chápu, že Zera nemá miliony na to, aby od města pozemky koupila. Staré skleníky vypadají hrozně, to beru. Ale na nové by se daly přece sehnat dotace. Jenže když jsou od města pozemky v nájmu s tříměsíční výpovědní lhůtou, tak vám nikdo dotace nedá," řekla jedna z pracovnic Zery Rájec, která si přála zůstat v anonymitě.

Petici chybí hlasy

Dodala, že zatím netuší, jak dlouho bude ve sklenících ještě pracovat. „Zatím moc nevíme, na čem jsme. Skleníky a zahradnictví fungují. Ale jak ještě dlouho, těžko říct," řekla.

Proti stavbě nových obchodů v Poříčí má výhrady Lubomír Kropáček z Blanska, který už několik měsíců sbírá podpisy na petici o zachování skleníků a projektu zaměstnaneckého družstva. Usiluje o vyvolání referenda. Zatím má asi polovinu z více než dvou tisíc potřebných podpisů. „Sbírání podpisů jde pomalu. Ale nevzdávám to. Dál vylepuji plakáty a chodím s peticí po lidech," poznamenal muž.