Vedení nově vzniklé Nemocnice Pardubického kraje, jež letos vznikla sloučením všech zdejších pěti „okresních" nemocnic, se na tom dohodlo s odboráři.
„Řešení je zatím dojednáno na rok 2015 s tím, že v příštích letech se sjednotí principy odměňování ve všech pěti nemocnicích v rámci jedné společnosti," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Pokud to ekonomická situace nemocnic dovolí, od pololetí by mohly být lékařům přidány další dvě procenta, o něž mají nyní slíbeno méně než ostatní pracovníci. Dohodou v otázce navýšení základních mzdových tarifů se zároveň podle hejtmana otevřela cesta k podpisu nové kolektivní smlouvy pro rok 2015. Mělo by k tomu dojít v horizontu několika týdnů.

„Všechna sjednaná plnění však budou platná zpětně od prvního ledna letošního roku," uvedl generální ředitel generální ředitel Nemocnic Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Proti nízkým platům se na podzim vzbouřily zdravotní sestry. Sedm stovek jich dokonce podepsalo petici, pět procent navýšení i pro nezdravotnický personál je přitom to, co požadovaly. Přidáno měly dostat už v roce 2012, kdy si své platové požadavky ale vybojovali pouze lékaři.