Navýšení platů si dokázali v minulých letech vydupat svými celostátními protesty jen lékaři. Ze slibů sestrám, že dostanou přidáno také, ovšem sešlo.
Teď jim došla trpělivost. Sedm stovek sester i nezdravotnického personálu pardubického nemocnice podepsalo během pouhých pěti dnů petici, žádající jednorázové zvýšení platů. A vedení kraje se obává, aby se protesty nepřelily i do dalších nemocnic.

„Tarify nebyly navýšeny od roku 2008. Personál je prakticky bez odměn. Nelékařští pracovníci jsou vyhořelí, přetěžovaní narůstajícím množstvím administrativy. Nároky na ně stoupají a absence navyšování mezd je velmi demotivační," řekla organizátorka petice, zdravotní sestra Jana Tichá.

Zaměstnanci nemocnice podle ní utíkají za lepším, což potvrzuje skutečnost, že nemocnici skutečně akutně schází tři desítky sester.
„Lidé jsou kvůli odchodům svých kolegyň přepracovaní. Bojíme se, aby se to neodrazilo i v kvalitě péče," dodala Tichá.

Sestry požadují přidat pět procent a vypracovat nové tabulky. Specializovaná zdravotní sestra si dnes v pardubické nemocnici přijde v průměru na 23 500 hrubého, řadová až o osm tisíc méně. Příslib z roku 2011 po akci lékařů Děkujeme, odcházíme o tom, že přidáno dostanou i sestry, však vyšuměl do ztracena. Některé sestry dokonce tvrdí, že dříve na tom byly finančně lépe.

To včera částečně připustil i ředitel nemocnice Tomáš Gottvald. „Záleží na věkové skupině, mladším sestrám jsme přidali. Ale je pravdou, že ty starší si finančně mohly pohoršit," řekl Gottvald.

Nároky sester i nezdravotnického personálu označil za legitimní a podle svých slov je řeší.

„Od roku 2009 se objem mzdových prostředků pro sestry skutečně nezměnil a rozevřely se tak nůžky mezi lékaři a ostatními zaměstnanci nemocnice. A my si nemůžeme dovolit přijít o erudovaný personál," prohlásil ředitel Gottvald.

O platech se na příští rok se nyní usilovně jedná při kolektivním vyjednávání. Velkou neznámou je však úhradová vyhláška na příští rok, na které všechno závisí. První návrh od zdravotních pojišťoven už nemocnice smetly ze stolu jako pro ně nevýhodný.

Sestry v krajských nemocnicích doplácejí i na skutečnost, že nepracují ve státní, nýbrž v akciové společnosti. Nevztahují se tak na ně mnohem vyšší tabulkové platy, jaké jsou například v hradecké fakultní nemocnici.