A nejen to. Bláznem se člověk narodit nemusí, bláznem se může stát až postupně. Právě vloni však začal platit zákon, podle kterého prověrky o prodloužení zbrojního pasu jsou nově ne po pěti, ale až po deseti letech.

„Tato změna platnosti zbrojního průkazu z pěti na deset let vstoupila v platnost vloni v červenci," potvrdila pardubická policejní mluvčí Jitka Vavřinová.

Ve východních Čechách má zbrojní pas 25 tisíc lidí. Jen málokterému žadateli se stane, že se žádostí neuspěje kvůli jiným důvodům, než jsou problémy se zákonem. Co se týče psychického onemocnění či nervové lability, ta se dá při lékařské prohlídce u „obvoďáka", který měří především tlak a odebírá krev a moč, snadno skrýt.

Ze zákona o zbraních totiž vyplývá, že člověk před získáním zbrojního průkazu musí získat posudek o zdravotní způsobilosti od praktického lékaře na základě výsledku „lékařské prohlídky, popřípadě psychologického vyšetření" a dalších potřebných vyšetření.

Jinými slovy, psychologické vyšetření není podmínkou.  To si praktický lékař může, ale nemusí vyžádat.

A i policie připouští, že případů odebrání  nebo nepřidělení zbrojního pasu  kvůli „hlavě" je jako šafránu.

Například v Pardubickém kraji, kde je mezi 11 452 držiteli zbrojního pasu zhruba třikrát tolik zbraní, vloni přišli o průkaz kvůli zdravotní nezpůsobilosti pouze dva z nich, předloni čtyři.

Podobná čísla poskytla královéhradecká krajská policie. „V roce 2014 bylo odňato pro ztrátu zdravotní způsobilosti šest zbrojních průkazů, pro ztrátu bezúhonnosti 40 a pro ztrátu spolehlivosti pět zbrojních průkazů. V současné době je ve správním řízení další případ, kdy nám lékař oznámil ztrátu zdravotní způsobilosti," uvedla zdejší policejní mluvčí Ivana Ježková.

Zdravotní nezpůsobilost přitom zdaleka nemusí být o psychických potížích.

Ministerstvo vnitra proto podle ČTK už plánuje, že by lékaři mohli mít k dispozici přímý vstup do centrálního registru zbraní. Mohli by tak zjistit, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz.

Podmínky získání zbrojního pasu
• Jsou to zejména minimální věk, trestní bezúhonnost, spolehlivost a zdravotní a odborná způsobilost.
• Skupiny zbrojních průkazů jsou vytvořeny podle účelu užívání zbraně nebo střeliva, a to na šest skupin
• Odborná způsobilost se prokazuje složením zkoušky. Ta vyžaduje např. znalost zákona o zbraních, právní definice nutné obrany, nauky o zbraních a střelivu, zdravotnického minima. Součástí je i praktická zkouška
• Posudek o zdravotní způsobilosti vydává praktický lékař na základě výsledku lékařské prohlídky, popřípadě psychologického vyšetření a dalších potřebných vyšetření.
• Bezúhonnost se dokládá výpisem z rejstříku trestů. Za nespolehlivé jsou považováni např. alkoholici, uživatelé drog nebo lidé, kteří se opakovaně dopouštějí vážnějších přestupků.

Ve Svitavách zastřelil na zahradní party družku i její dceru

Svitavy - Osm mrtvých v Uherském Brodu je nejmasovější vražda v Česku od roku 1973, kdy rovněž pološílená Olga Hepnarová najela nákladní pragovkou v Praze na tramvajový ostrůvek a zabila taktéž osm lidí.

Východočeši si pak pamatují hlavně na   Vladimíra Lulka, který dva dny před Štědrým dnem v roce 1986 povraždil v Předměřicích nad Labem u Hradce Králové svou manželku a čtyři děti (10, 8, 7 let a 18 měsíců).

O čtyři roky později otřásla hradeckou okrajovou částí Plotiště nad Labem brutální trojnásobná vražda, obětí také byla vlastí rodina.

A první školní den v roce 2011 v Širokém Dole na Svitavsku matka zavraždila své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do deseti let, sama se pak neúspěšně pokusila o sebevraždu.

O pouhé tři týdny později se však v nedalekých Svitavách stal případ, který má s uherskobrodskou tragédií jedno společné: Sice tu opět podobně jako v předchozích případech z východních Čech šlo o vlastní rodinu, tentokrát však vraždící zbraní byla také, podobně jako v restauraci Družba, pistole.

Jednapadesátiletý muž tady 22. září několika ranami z nelegálně držené pistole zastřelil svoji, tehdy už nejspíš bývalou 50letou družku a její 14letou dceru. Následně zastřelil i sám sebe.

Lidé ze sousedství ve čtvrti Vějíř na kraji města hovořili o velkých neshodách mezi mužem, jeho družkou a její dcerou už několik týdnů. Dokonce sem kvůli neshodám pár dní předtím jela i policie. Muž na zahradní party, kam za rodinou přišel, zastřelil družku i dívku, pak obrátil zbraň proti sobě. Do každé z obětí vypálil několik ran, pak pistoli obrátil proti sobě. Krveprolití na zahradní party přihlížely i šestileté děti.