Prvního května tomu bude přesně deset let, co je Česko jejím členem. Firmy i radnice však fondy EU nejen chválí, ale stejně tak je i zpochybňují.
„Žádné dotační tituly EU jsme nevyužili, jen kazí byznys. Přidělují peníze tomu, kdo má – velmi mírně řečeno – lepší beletristické schopnosti. My lhát neumíme, a tudíž jsme při dřívějších žádostech nic nedostali, nyní už se o to ani nesnažíme," uvedl šéf firmy Isolit Bravo z Jablonného n. O. Kvido Štěpánek.

Dotace a podnikání?!

Po 20 letech například zkrachovala Východočeská tiskárna. Jednatel Petr Fryč se domnívá, že k pádu firmy přispěly hlavně dotace. Za evropské peníze jiné společnosti nakoupily tiskařské stroje a měly peníze na rozvoj. „Dotace do podnikání nepatří. Stát by měl dotovat školství, zdravotnictví, částečně kulturu a dopravní infrastrukturu. Rozhodně ne průmysl, protože to deformuje podnikatelské prostředí," míní Fryč.

Ani pro textilku Hedva z Moravské Třebové evropské dotace velký přínos neznamenaly. Víc jej zaměstnala nadměrná byrokracie.
Naopak podle společností, které dotace získaly, EU dává rovné příležitosti každému. Výrobce textilních strojů Rieter CZ z Ústí nad Orlicí tak už využil desítky milionů korun. „Pokud jsou dotace jako forma podpory podnikání využívány v zemích EU, je třeba je využít. Nejdůležitější je však mít vlastní invenci, vlastní projekt, který zlepšuje pozici našeho byznysu, a když k tomu lze využít dotace, pak je to další bonus," uvedl šéf firmy Jan Lustyk.
Vstup do EU firmám v každém případě otevřel nové trhy, odpadly celní bariéry a podnikům se zjednodušilo i zaměstnávaní cizinců.

Ach, to papírování…

Evropské dotace pomohly rovněž obcím a městům. Třeba Hradec Králové na nich získal už miliardu korun. Postavil za ně novou knihovnu, fotbalový stadion, pořídil nové trolejbusy a opravil ulice a sady. Primátor Zdeněk Fink však připomněl, že Česko je také plátcem do rozpočtu EU. „Kdybychom tyto peníze unii neplatili, mohli bychom mít větší peníze z rozpočtového určení daní a ty peníze bychom třeba dostali přímo z českého rozpočtu," řekl Fink.

Hradecké hejtmanství získalo za deset let v EU asi pět miliard korun, většinu z nich využilo na opravy silnic.

Obec Holovousy na Jičínsku získala už 28 milionů, podle starostky Martiny Berdychové však s obrovským úsilím. „Operačních programů bylo moc a byly roztříštěné. Podmínky a kontroly byly nejednotné, administrativa složitá. Obce si musely stavby předfinancovat a pak čekat, zda třeba kvůli drobné chybě o dotaci nepřijdou," řekla Berdychová. Řadu obcí od získání dotací odradila přebujelá administrativa.