„Naše výhrady směřují především k uvažovanému rušení neurologických oddělení v Orlickoústecké a Chrudimské nemocnici a ke slučování nesourodých lůžkových oddělení do jednoho," uvedl pro náš Deník tiskový mluvčí klubu krajských zastupitelů KSČM Jaroslav Fišer.

Se současnou podobou návrhu nesouhlasí ani krajská TOP 09. „Souhlasíme s myšlenkou, ale ne s postupem. Představenstvo by si mělo tento záměr nejdříve ověřit na pilotním projektu v Pardubické krajské nemocnici," prohlásila místopředsedkyně krajské TOP 09 a předsedkyně její krajské zdravotnické komise Vladislava Michalová.

Podle scénáře, který předpokládá jednotné vedení nemocnic, vytvoření společné vnitřní servisní organizační jednotky a správné rozložení oborové struktury, by měla v polovině roku 2014 vzniknout jedna akciová společnost ze současných pěti.

Rozmělnění dluhů?

„V současné době vyvstává otázka, zda sjednocení pod jedno IČO nemá svým způsobem sloužit jen k rozmělnění dluhů pardubické nemocnice mezi ostatní subjekty," konstatovala místopředsedkyně TOP 09 Vladislava Michalová.
Celková ztráta pěti slučovaných nemocnic činila za leden až duben přibližně 85 milionu korun. Do konce roku se pak přiblíží předpokládané ztrátě 180 milionů korun. Se ztrátou nemocnice hospodaří od roku 2007.
„Vyjádření náměstka Romana Línka, že úspory dosáhnou sta milionů korun, považujeme za nepodložené a odvážné," stojí v otevřeném dopise KSČM adresovaném občanům Pardubického kraje.
Komunisté se navíc obávají, že záměr vytvořit stabilní společnost, odolnou proti negativním vlivům vnějšího prostředí, se nemusí zdařit.
„Ukazují to zkušenosti z jiných krajů, například Ústeckého, Královéhradeckého a dalších," píší zastupitelé KSČM v otevřeném dopise.

Chtějí dopracování

Proto ve svém otevřeném dopise vyzývají k maximálnímu využití časového prostoru, odpovědnému dopracování scénáře a k výraznějšímu, zcela konkrétnímu a jednotnému seznamování veřejnosti s připravovanou změnou.
„Také k tomu, aby se zdravotní péče postupně  stále více nevzdalovala občanům kraje, ale aby se naopak vytvářely podmínky pro ekonomickou i dopravní dostupnost zdravotní péče a zabránilo se nekoncepční likvidaci dalších oddělení i celých nemocnic. Je pro nás naprosto nepřijatelné, že zdraví se stalo pouhým zbožím," doplnil tiskový mluvčí klubu KSČM Jaroslav Fišer.

Podle TOP 09 přeskupení oborů dopad na dostupnost zdravotní péče mít nebude. Vladislava Michalová se však bojí velkých rizik, která z rychlého sjednocování vyplývají. „Sjednocení pod jedno IČO zaměstná celý management takovým způsobem, že vše ostatní, neméně důležité, se dostane mimo jejich zájem," vyjádřila se místopředsedkyně krajské TOP 09 Vladislava Michalová.

Na dohodnutých záležitostech začnou nové odborné týmy pracovat od září. „Bylo nutné je ustavit pro operativnější komunikaci nemocnice s představenstvem pro danou odbornost, například pro smlouvy s pojišťovnami či společné nákupy. Spolupráce se tak výrazně prohloubí," popsal místopředseda představenstva Nemocnice Pardubického kraje Jiří Benedikt.

Z každé nemocnice

Ve všech týmech bude jeden zástupce z každé nemocnice, který z ní bude přenášet podklady na úroveň představenstva a obráceně a zároveň bude domlouvat záležitosti v dané oblasti.
„Jedině tak můžeme dobře pracovat jako celek," dodal místopředseda představenstva Nemocnice Pardubického kraje Jiří Benedikt.