Nejvíce volných míst hlásí Střední škola a Základní škola z Nového Města nad Metují, která nabízí 41 míst v oboru Malířské a natěračské práce.
Například Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice nabízí 25 volných míst v oboru mechanik elektrotechnik a 20 míst v oboru elektromechanik pro zařízení a přístroje.

V Gymnáziu a Střední odborné škole Přelouč je volných 22 míst v oboru mechanik opravář motorových vozidel a 16 v oboru reprodukční grafik, deset dětí chce také škola přijmout k osmiletému a osm ke čtyřletému studiu na gymnáziu.

Na gymnáziích jsou volná místa také v Moravské Třebové, Chrudimi či Jevíčku. Přijímají dosud i obchodní akademie, průmyslové školy nebo střední zdravotnické školy.

Větší zájem mají studenti o gymnázia

Ne na všech školách ale bylo doposud první kolo zkoušek uzavřeno.

„Obecně lze říci, že školy, o které byl velký zájem, jako například hradecká gymnázia a obchodní akademie, druhá kola vypisovat nebudou. Zde totiž byl velký převis uchazečů. Zatím máme informace o volných místech především na oborech s výučním listem nebo na technicky zaměřených oborech," potvrdila Martina Götzová z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

Například Střední škola služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové nabízí v oboru kadeřník, zakončeném výučním listem, 29 volných míst.
Několik míst zůstalo nezaplněných i na některých gymnáziích nebo lycejních oborech v Královéhradeckém kraji. Přijímací řízení na tyto školy probíhá prostřednictvím SCIO testů a i druhé kolo bude mít jednotnou podobu.  Podle školského portálu je například volných 18 míst pro čtyřleté studium na Gymnáziu Františka Martina Pelcla v Rychnově nad Kněžnou.

Školy letos hlásí rekordní čísla

Do prvního kola přijímacích řízení školy v Pardubickém kraji letos dostaly 8308 přihlášek, z toho bylo 43 do dálkové formy vzdělávání. Největší zájem byl o střední odborné školy s maturitní zkouškou, kam se hlásilo 2792 dětí, o učiliště s výučním listem, která dostala 2372 přihlášek, a o čtyřletá gymnázia s 1173 přihláškami.

V Královéhradeckém kraji žáci letos podali celkem 10 226 přihlášek, z toho jich bylo 8939 na střední školy zřizované krajem. Zájem je největší za poslední čtyři roky.

(jap, čtk)