Nové oprávnění k poskytování zdravotnických služeb má záchranka podle toho, jak to vyžaduje zákon platný od letošního dubna.
Oprávnění zahrnuje kromě standardního poskytování přednemocniční péče nemocným a zraněným pacientům i přednemocniční péči o dárce a příjemce orgánů na území Pardubického kraje a zajištění zvláštní zdravotní péče fyzickým osobám, které se náhle nebo nečekaně ocitly v ohrožení zdraví či života pro celý

Pardubický kraj.

„Nově má záchranka v předmětu činnosti například převážení kriticky ohrožených pacientů na vyšší odborné pracoviště, nebo převozy související s transplantací," řekl náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek.

Přepravují také tkáně a buňky

Do zdravotní dopravní služby nyní patří rychlá přeprava zdravotnických pracovníků k zabezpečení neodkladné péče u poskytovatele, přeprava osob včetně zemřelého pacienta související s prováděním transplantací, neodkladná přeprava tkání a buněk určených k použití u člověka, přeprava léčivých přípravků, krve a jejích složek, zdravotnických prostředků nezbytných pro poskytnutí neodkladné péče nebo přeprava dalšího biologického materiálu.

Zdravotnické služby při akcích

„Přesně vymezeno je nyní také zajišťování prohlídek těl zemřelých mimo zdravotnické zařízení," dodal pro Deník Roman Línek.
Záchranáři tak mají některé nové kompetence, ty současné jim ale pochopitelně zůstávají také.
„ZZS PAK i nadále zajišťuje zdravotnické služby při společenských, kulturních a sportovních akcích, podílí se na vzdělávání ve zdravotnictví, jak veřejnosti, firemních zaměstnanců, tak i ostatních složek Integrovaného záchranného systému – Hasičského záchranného sboru a Policie ČR," doplnil ředitel krajské záchranky Pavel Svoboda.
Zřizovatelem záchranné služby je Pardubický kraj a její výjezdová stanoviště lze nalézt po celém kraji.